tıkanma

tıkanma Haberleri

tıkanma haberleri sayfasında tıkanma haberlerini bulabilir tüm tıkanma haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. tıkanma haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 56 haber bulunmaktadır.

Uzmanı uyardı: Bacakta ani ağrı ve şişlik tromboz işareti olabilir

Uzmanı uyardı: Bacakta ani ağrı ve şişlik tromboz işareti olabilir

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. İhsan Alur, “Ani bir şekilde başlayan bacakta şişlik ve ağrı, derin ven trombozu belirtisi olabilir. Eğer bu belirtiler yeterince ciddiye alınmazsa, kişide pulmoner emboli (akciğere kan taşıyan damarların pıhtı ile tıkanması ve kanın oksijen oranında hızlı düşüş) oluşarak solunum yetmezliği sonucunda hayati tehlike doğabilir” dedi.
Kalbe giden damarlar neden tıkanır?

Kalbe giden damarlar neden tıkanır?

Kalbe giden damarlar neden tıkanır sorusuna Prof. Dr. Şevket Görgülü “Tansiyon hastalığı, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, sigara içmek ailede kalp hastalığı olması kalp damarlarını tıkar.” yanıtını verdi.
İyi bir cildin 5 altın kuralı

İyi bir cildin 5 altın kuralı

Sağlıklı bir cilt için her gün rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu 5 altın kural ile cildiniz çok daha sağlıklı görünecek, gözenekleriniz tıkanmayacak ve daha parlak bir cildiniz olacak.
Damarları tıkayan besinler

Damarları tıkayan besinler

Gündelik hayatta tükettiğimiz besinler kimi zaman sağlığımıza fayda yerine zarar verebiliyor. Beslenme alışkanlıklarımızda yapmış olduğumuz hatalar damarlarımızın tıkanmasına neden olabiliyor. Vermiş olduğumuz bilgilerden sonra severek tükettiğiniz gıdaların listesini gözden geçirmeniz gerebilir. İşte damar tıkanıklığı yapan besinler…
Kolon kanserinde belirti sağ ve solda farklı

Kolon kanserinde belirti sağ ve solda farklı

“Kolon kanserinde tümörün bulunduğu yere göre değişik belirtiler görülebilir. Sol kolon tümörleri kanama, dışkı alışkanlığında değişiklik, kabızlık, ishal atakları veya bağırsak tıkanmasına neden olabilir. Sağ kolon tümörleri ise sıklıkla kansızlık, kitle ve kilo kaybı ile belirti verebilir. Özellikle risk grubundaki bireyler tarama programlarını aksatmamalıdır” dedi.
Makyaj doğru bir şekilde nasıl temizlenir?

Makyaj doğru bir şekilde nasıl temizlenir?

Makyajı çıkarmak cilt sağlığımız için mutlaka yapılması gereken bir ritüeldir. Gözeneklerin tıkanmasını ve sivilcelerin oluşmasını engeller. Peki makyajımızı doğru bir şekilde mi siliyoruz? Yanlış yöntemlerle makyaj silmek ne yazık ki cilt problemlerini de beraberinde getiriyor. İşte doğru makyaj silme yöntemleri...
Bahar nezlesi olanlar koronavirüse daha mı yatkın?

Bahar nezlesi olanlar koronavirüse daha mı yatkın?

Bahar aylarında sıkça görülen saman nezlesi koronavirüs açısından risk teşkil ediyor. Alerjik Hastalıklar ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sami Öztürk, "Saman nezlesi olan kişilerde burun kaşınması, tıkanması, göz sulanması ve kaşıntısı nedeniyle ellerini burnuna götürme ihtiyaçları artar, maskeleri sık çıkartıp burun temizleme ihtiyacına bağlı olarak koronavirüs hastalığı daha fazla görülebilir" dedi. Prof. Dr. Öztürk, bu kişiler için önemli tavsiyelerde bulundu.
Artık bırakıyoruz: Gözenekleri tıkayan 7 günlük alışkanlık

Artık bırakıyoruz: Gözenekleri tıkayan 7 günlük alışkanlık

Yüzümüzdeki her gözenek aslında bir saç kökünün açıklığıdır. Yüzdeki foliküller oldukça küçük olduğu için biz onları yalnızca gözenek olarak görüyoruz. Gözeneklerin boyutu, genlerimize ve günlük alışkanlıklarımıza bağlı. Elbette gözeneklerin tıkanması da... Tıkanan gözenekler siyah noktadan sivilceye kadar birçok cilt problemine neden oluyor. Peki gözeneklerin tıkanmasına neden olan faktörler neler? İşte bazen farkında olmadan yaptığımız, gözenekleri tıkayan 7 günlük alışkanlık...
Date'lerde garip sessizliği aşmanın 6 yolu

Date'lerde garip sessizliği aşmanın 6 yolu

Uzun zamandır bu buluşmayı heyecanla beklediniz. Günlerce ne giyeceğinizi düşündünüz. Sabah uyanır uyanmaz heyecanlıydınız. Saat geldi çattı, buluştunuz. İlk birkaç dakika hiç de fena gitmedi ama artık tıkanmaya başladınız. Muhabbet akmıyor. Sakin olun. Sizin için ipuçlarımız var.
Çocuklarda yabancı cisim aspirasyonları

Çocuklarda yabancı cisim aspirasyonları

Yabancı cisim aspirasyonu (YCA) çocukluk döneminde sık görülen bir sorundur. Hava yolunun bir kısmının ya da tamamının tıkanmasına bağlı olarak farklı belirti ve bulgularla seyreder. Ani başlayan öksürük, hırıltı ve tek taraflı azalmış solunum sesleri YCA’da en sık görülen bulgulardır. Hastaların değerlendirilmesinde fizik muayene ve radyolojik bulguların büyük önemi vardır. Prof. Dr. Feryal Gün Soysal, çocuklarda yabancı cisim asprisasyonları hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.
Stres, üzüntü endişe kalp hastalığını tetikler mi?

Stres, üzüntü endişe kalp hastalığını tetikler mi?

Kalbin ana besleyici damarlarında oluşan tıkanma sonucu kalp kasının yeterli beslenememesi ve oksijensiz kalmasına bağlı olarak kalp kasında hasar oluşması haline ‘Kalp Krizi’ deniyor. Çoğunluğu kalp damarının pıhtı ile tıkanması ile meydana gelse de, daha düşük oranlarda kalp damarlarında gelişen plakların damarı tam tıkaması ile de oluşabiliyor. Ani gelişen ve ölümcül bir hastalık olan kalp krizi, halen dünyada ve ülkemizde en sık görülen ölüm nedeni olarak biliniyor.
İlişkilerin duygusal ihtiyaçları neler?

İlişkilerin duygusal ihtiyaçları neler?

Mutlu ve dengeli bir ilişki kurabilmek için aslında ilişkiye katmak gereken birtakım nitelikler vardır. Bunlardan ilki güven duygusudur, net ve kesinlik oluşturur. Diğeri ise sürpriz yapmadır. İlişkide güven olduğunda ilişkiye renk katmak için sürprizler bekleriz. Aşk ve bağlılık da bu nitelikler arasındadır. Kendinizi olduğunuz gibi kabul etmeli ve aynı şekilde partnerinizi de olduğu gibi kabul etmelisiniz. Taraflardan birisi gelişir diğeri yerinde sayarsa ilişkiler ilerlemediği yerde tıkanmakta ve ayrılıklar kaçınılmaz olmaktadır. Partnerimizin hayallerini ve beklentilerine katkıda bulunmak güzel bir ilişkiyi oluşturmaktadır. Merak edilenler ve daha fazlasını İlişki, Yaşam ve Yönetici Koçu Ayşen Tek cevapladı.
Ölümcül üçgende yer alan sivilceleri sakın sıkmayın!

Ölümcül üçgende yer alan sivilceleri sakın sıkmayın!

Doç. Dr. Filiz Topaloğlu Demir, “Sivilcelerin sıkılması, iltihaplanma ve izlere yol açmasının yanı sıra damarlar yoluyla beyindeki kirli kanın kalbe gönderilmesinde rol oynayan kavernöz sinüs olarak bilinen boşluğun mikroorganizmalar ile tıkanmasına yol açabilir. Bundan dolayı, yüzün orta hattındaki özellikle ağız kenarlarından burun köprüsüne kadar olan bölgeyi kapsayan ‘ölümcül üçgen’deki sivilceler asla sıkılmamalıdır” dedi.
Soluk borusuna yemek kaçan arkadaşını  Heimlich manevrasıyla kurtardı

Soluk borusuna yemek kaçan arkadaşını Heimlich manevrasıyla kurtardı

Nefes borusuna yemek kaçan arkadaşını uyguladığı ilk yardım hamlesiyle boğulmaktan kurtaran genç. Heimlich manevrası olarak adlandırılan bu ilk yardım uygulamasıyla nefes borusuna kaçan herhangi bir cisim karın boşluğuna baskı uygulanarak çıkarılabilir.
Tıp dünyası canlı derslerde buluşacak

Tıp dünyası canlı derslerde buluşacak

Dünya Canlı Nörovasküler Konferansı pandemi nedeniyle bu yıl online buluşmaya hazırlanıyor. Beyin krizi (beyin damar tıkanmaları veya kanamalarına bağlı inme, felç) olarak bilinen hastalıkların tedavisinde kafatası açılmadan bıçaksız müdahale imkanı sunan “Girişimsel Nöroradyoloji” (Nöroendovasküler Cerrahi) alanındaki son gelişmeler uluslararası olarak düzenlenen World Live Neurovascular Conference (WLNC - Dünya Canlı Nörovasküler Konferansı) toplantısında anlatılacak. Bu yıl 8.’si gerçekleştirilecek kongreye, dünya çapında büyük başarılara imza atan Türk bilim insanları öncülük edecek.
Geçici beyin krizi nedir? Nasıl tedavi edilir?

Geçici beyin krizi nedir? Nasıl tedavi edilir?

Eskişehir Fizyomer Terapia Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Gazi Özdemir geçici beyin krizi hakkında önemli bilgiler verdi. Geçici beyin krizini tanımlayan Prof. Dr. Gazi Özdemir, “Gerek temiz veya kirli kan damarı tıkanması ile oluşan geçici veya kalıcı beyin infarktüsü gerekse beyin kanamasında etkilenen beyin bölgesindeki sinir hücrelerinin görevlerini yapamamaları sonucu, o görevin aksamasına ilişkin hastalık belirtileri izlenir“ dedi. Peki geçici beyin krizi nasıl tedavi edilir?
Kalp krizini geçirdiğimizi nasıl anlarız, neler yapmalıyız?

Kalp krizini geçirdiğimizi nasıl anlarız, neler yapmalıyız?

Kalp krizi, kalbi besleyen ana koroner damarların, ana atardamarların aniden pıhtıyla veya başka bir nedenden dolayı tıkanması ve beslenen dokunun hasar görmesi ya da ölmesiyle karşımıza çıkan durum. Hastanın mevcut diğer rahatsızlıklarına göre oldukça değişik şekillerde karşılaşılabilir. Ancak sıklıkla yaygın göğüs ağrısı şikayetiyle başvurmaktalardır. Genellikle bu ağrı göğsün özellikle sol tarafına, memenin altında olacak şekilde, baskı tarzında veya ağırlık hissi ya da yanma şeklinde olabilir. Hastaların büyük kısmında sol omuza, sol kola, boynun ve çenenin sol tarafına yansıma şeklinde karşılaşılır. Genellikle lokal ağrı şeklinde gösterilebilen ağrıların kalbin dokusuyla bir ilgisi olmamaktadır. Özellikle yaşlı kadınlarda ve şeker hastalarında ağrı olmayabilir. Bu gibi durumlarda sessiz kalp krizi denilen durum yaşanmakta ve hastanın ileriki zamanlarda azalmış kalp fonksiyonlarına bağlı olarak nefes darlığı, halsizlik gibi kalp yetmezliği semptomları yaşanabilir. Kalp krizi geçiren hastaların en kısa zamanda bir tıbbi kuruluşa başvurması çok önemlidir. Çünkü kalp krizi başladığı andan itibaren kalp kasları ölmeye başlamakta ve ne kadar erken müdahale edilirse o kadar kalp kası kurtulabilir. Kalp dokusunun az hasar alması, hastanın yaşam kalitesini korumakta ve hastanın hayatta kalma olasılığını arttırmaktadır. Bu nedenle benzer şikayetleri olan ve risk faktörleri bulunan hastaların göğüs ağrısı durumunda en kısa zamanda medikal merkeze başvurması oldukça önemlidir. Kalp krizini geçirilmesi durumunda neler yapılması gerektiğini Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Başar Candemir açıkladı.
Çocuklarda isilik neden olur? İsilik oluşumunu önlemenin yolları

Çocuklarda isilik neden olur? İsilik oluşumunu önlemenin yolları

Yaz sıcaklarının iyice kendini gösterdiği bu günlerde uzmanlardan isilik ile ilgili uyarı geldi. Özellikle çocuklarda ve bebeklerde görülen isilik, ter kanallarının tıkanması sonucu oluşan bir deri döküntüsü. Çocuklarda ve bebeklerde isilik neden olur? İsiliği önlemenin yolları neler? İsilik belirtileri neler? Dr. Ayşegül Yalçınkaya İyidal, çocuklarda ve bebeklerde görülen isilik hakkında bilgi verdi.
Hareketsiz yaşam felç riskini artırıyor

Hareketsiz yaşam felç riskini artırıyor

Dünyada her yıl yaklaşık 17 milyon kişi inme ya da halk arasında yaygın olarak bilinen adıyla felç geçiriyor. En sık üçüncü ölüm nedeni veya sakatlanma sebebi olarak karşımıza çıkan bu durum her yaştan insanı tehdit ediyor. Beyne giden damarların tıkanması ya da hasar görmesi sonucu felç geçirildiğini dile getiren Romatem Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nurten Küçükçakır, "Zamanla yarış gerektiren bir problem diyebiliriz. Bu sorunun ilk üç aylık tedavi dönemi hayati önem taşıyor. Erken tedaviye başlamak kişi için ölüm ve sakatlık riskinin azalması demek" dedi.
Tıkanan gider nasıl açılır?

Tıkanan gider nasıl açılır?

Sirkede bulunan asetik asit ve soda (sodyum bikarbonat) tepkimeye girer ve güçlü karbondioksit gazı açığa çıkar. Bu gaz ile birlikte tıkanmış giderlerinizi kolayca açabilirsiniz.