Hacker'ların sizi gözetlememesi için 3D klips

Hacker'lar son zamanlarda uzaktan yönetim programlarıyla (RAT) dizüstü bilgisayarların kameralarını kontrol ederek birçok kişiyi gizlice gözetlemeye başladı. Bu tür tuzaklara düşmemek için en kolay yol kamera lensinin üzerine yapıştırılan bir etiket olabilir. Daha orijinal bir yol denemek isteyenler ise 3D klips basabilir

09 Ocak 2014, Perşembe 19:51
A A
Hacker'ların sizi gözetlememesi için 3D klips

Mikrodalga boyutundaki 3D yazıcılar henüz evlerde standart hale gelmiş ürünler olmasa da, yakın zamanda birçok ufak ve orta ölçekli eşyayı evlerimizde üretme şansına erişebileceğiz. Bunlara küçük ve ilginç bir örnek, hacker’lara karşı dizüstü bilgisayarınızın kamerasını koruyacak ‘Rat Trap.’ ABD, Colorado merkezli şirketin sitesinde tasarımını sunduğu küçük klips, 3D yazıcıdan çıktıktan sonra 7/24 dizüstü bilgisayara takılı şekilde kullanılabiliyor.

Kapalı haldeyken de bilgisayara takılı kalan klips, kamerayı kullanmadığınız anlarda kesin güvenlik sağlıyor. ABD’de son zamanlarda giderek artan ‘RAT’ vakalarının son kurbanı, Miss Teen USA Cassidy Wolf olmuştu. Wolf, internete düşen çıplak fotoğraflarının ardından şoke geçirmiş ve daha sonra RAT kurbanı olduğunu anlamıştı.

Wolf, ‘bilgisayarının kamerasındaki ışığın bile yanmadığını, izlendiğine dair en ufak fikri olmadığını’ söyledi. Hacker saldırılarını tespit etmek sıradan kullanıcılar için çok zor olabilir, ancak teknolojide çareler tükenmiyor.

Sıradaki haber yükleniyor...