Hadi ipucu sorusu: 18.000'in üzerinde adadan oluşan ve dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi neresidir?

Hadi ipucu sorusu belli oldu. Bugünkü soru coğrafyadan geliyor. Yarışmacılara "18.000'in üzerinde adadan oluşan ve dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi neresidir?" diye soruluyor.

12 Mart 2019, Salı 09:52 Son Güncelleme:
A A
Hadi ipucu sorusu: 18.000'in üzerinde adadan oluşan ve dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi neresidir?

Salı gününün ilk ipucu sorusu belli oldu. 12 soruluk yarışma 12.30'da başlayacak. Uygulamanın geçtiği soru şu şekilde: "Bugünkü ipucumuz coğrafta bilginizi sınayacak hadiciler. Güneydoğu Asya ve Okyanusya'da yer alan, 18.000'in üzerinde adadan oluşan ve dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesinden bahsediyoruz. Peki yeryüzünde yaşayan son dinozorun burada bulunduğunu söylesek"

CEVAP: ENDONEZYA

Endonezya ya da resmî adıyla Endonezya Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya ve Okyanusya'da yer alan bir ülkedir. Endonezya 18 binin üzerinde adadan oluşur. 250 milyon civarında nüfusuyla dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi ve aynı zamanda en kalabalık Müslüman ülkesidir. Endonezya halk tarafından seçilmiş meclisi ve devlet başkanı ile bir cumhuriyet'tir. Ülkenin başkenti Cava adasındaki Cakarta şehridir. Sınır komşuları, Papua Yeni Gine,Doğu Timor ve Malezya'dır. Diğer komşu ülkeleri Singapur, Filipinler, Avustralya ve Andaman ve Nikobar adalarıdır. Endonezya ASEAN'ın kurucu üyelerinden ve G20 üyesi ülkelerdendir.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER TBMM Başkanı'ndan, Davutoğlu’nun "Dokunulmazlığımı kaldırdım" sözlerine yanıt