Hadi ipucu sorusu: Bulgurun şişmemesi için özellikle yaz aylarında çiğ köftenin içine ne konulur?

Hadi ipucu sorusu belli oldu. Bugünkü ödül 20 bin TL ve soru hemen hemen kimsenin hayır diyemeyeceği bir lezzetten geliyor. Uygulama " Bulgurun şişmemesi için özellikle yaz aylarında çiğ köftenin içine ne konulur?" sorusuna cevap arıyor.

10 Ocak 2019, Perşembe 11:15
A A
Hadi ipucu sorusu: Bulgurun şişmemesi için özellikle yaz aylarında çiğ köftenin içine ne konulur?

10 Ocak Hadi bilgi yarışmasının öğlen ipucu sorusu belli oldu. 12.30'da başlayacak olan yarışmanın ödülü 20 bin TL... Yarışma soruyu şu şekilde geçiyor: "Çiğ köfte yapılırken bulgurun şişmemesi için özellikle yaz aylarında çiğ köftenin içine ne konulur? Tahminleri alalım bakalım hadiciler..."

CEVAP: BUZ

ÇİĞ KÖFTE TARİFİ

Çiğ köfte hazırlamak için özel olarak satılan çiğ köfte tepsisinin içine bulguru ve salçayı ilave ederek güzelce yoğurun. Yumuşak bir kıvama geldikten sonra azar azar su koyarak yoğurma işlemine devam edin.

Bulgur içerisine çok fazla su koyduğunuz da bulgurlar şişerek istediğiniz tadı vermeyecektir buna dikkat etmelisiniz.

Bulgurlar salça rengine döndükten sonra içerisine tuz , pul biber, maydanoz,sıvı yağ , isot ve biber salçasını ilave ettikten sonra karıştırarak yoğuralım.

Bulgur kurursa eğer az miktarda su ile yumuşatabilirsiniz. Yoğurma işlemi sizi yoracağından yavaş bir şekilde yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Bulgurlar iyice yumuşadıktan sonra içine maydanoz ve ince doğranmış soğanları ilave ederek soğanlar kaybolana kadar yoğurun.

Soğanları mutfak robotu veya blendır ile doğramayın. İnce uçlu bir bıçak ile tahta üzerinde çok rahat bir şekilde ince ince doğrayabilirsiniz.

Soğanın suyu çiğ köfteye acı bir tat vereceği için el ile kestiğinizde soğanların suyu çok fazla çıkmayacaktır.

Çiğ köfte içinde bulunan soğanlar gözden tam anlamıyla kaybolduktan sonra hazır olacaktır.

Küçük parçalar kopartarak avuç içiniz ile sıkarak servis tabağına alabilirsiniz.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER İmam bayıldı tarifi