Hal yasası nedir? Ne anlama geliyor?

Bugün Hazine ve Maliye Bakanı Berat AlBayrak, 3. Havalimanında düzenlenen "Hedef 2023 Büyük Türkiye" zirvesine katıldı. Bakan Albayrak yaptığı konuşmada "Hal yasasına" dikkat çekerek, "Çok yakın süreçte Meclis gündemine gelecek." açıklamasında bulundu. Peki hal yasası ne anlama geliyor?

15 Ekim 2018, Pazartesi 15:37
A A
Hal yasası nedir? Ne anlama geliyor?

Hal yasası, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıklamasının ardından gündeme oturdu. Bakan Albayrak, hal yayasının yakın süreçte Meclis'e geleceğini duyurdu. Bu açıklama sonrası "Hal yasası nedir?" sorusu aratılmaya başlandı. İşte hal yasası hakkında Bakan Albayrak'ın açıklamaları:

HAL YASASI NEDİR?

Bakan Albayrak, hal yasası hakkında yaptığı açıklamada "Sebze ve meyve fiyatlarına doğrudan etki eden, suni süreçleri azaltacak hal yasasının önümüzdeki çok yakın süreçte TBMM gündemine geleceğini biliyoruz. İnşallah komisyonculuk tarihe karışacak. Satışta rekabet üst düzeye çıkacak, ve yeni haller, yeni satış alanları, üretici ve üretici örgütlerinin satış imkanlarının artırılması sağlanacak. Soğuk hava depolarıyla lojistikteki kayıpların da önüne geçilecek. Türkiye´de bu ekosistemin kurulması sadece enflasyon açısından değil, aynı zamanda gıda ürünlerine çok daha makul fiyatlarla erişilmesi açısından da önemli. Burada bu yasal düzenlemenin yanında belki dünyada örneği olmayacak bir modeli çalışıyoruz. Çok başarılı bir modelle; tarladan çatala kadar çok güçlü bir ekosistem oluşturarak, çok profesyonel yetkin bir altyapı oluşturularak hem ürün kalitesi, hem maliyeti, hem zamanlaması, hem de israfı noktasında kritik bir ekosistem oluşturacağız. Sadece tarımda değil tüm alanlarda sağlanacak güçlü koordinasyonla üretici fiyatlarında etkili olan süreçlere karşı aksiyon adımları güçlü bir şekilde atılacak. Tüm üretim ve girdi maliyetlerini düşürmek için reel sektöre destek vermeye devam edeceğiz." dedi. 


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.