Halep'te son durum: Rejim güçleri zafer ilan etti

Rejim güçleri son günlerde Halep'e büyük bir askeri operasyon başlatmıştı. Yoğun çatışmaların olduğu Halep, Suriye rejiminin kontrolüne geçti. Suriye ordusu zafer ilan etti. Halep'te son durum: 8.6 kilometrekarelik alana sahip olan muhalifler, 6 kilometrekarelik alana sıkıştı

13 Aralık 2016, Salı 07:41
A A
Halep'in rejim güçlerinin kontrolüne geçmesinden sonra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan 'Halep'te insani drama çözüm için Rusya ile temas halindeyiz.' dedi.
 

ÜST DÜZEY TÜRK YETKİLİDEN AÇIKLAMA


Üst düzey Türk yetkilinin açıklamasına göre, Türk ve Rus yetkililer biraraya gelecek. Gündemde Halep'ten muhaliflerin ve sivillerin tahliye edilmesi için koridor açılması ve ateşkesin sağlanması olacak. Görüşmeye Dışişleri ve MİT'ten yetkililer de katılacak. Üst düzey Türk yetkili, Türkiye'nin bölgedeki oyuncularla yani Rusya, Amerika, İran, Avrupa Birliği ve Körfez ülkeleriyle birlikte çalıştığını söyledi.Dışişleri Bakanlığı'ndan 'Halep' açıklaması


 

HALEP'TE SON DURUM NE?


Suriye’de 15 Kasım’da başlayan ve stratejik konumdaki Halep kentinin muhaliflerin konuşlandığı doğusunu ele geçirmeyi amaçlayan operasyonda sona gelindi. Rejim güçleri dün aralarında kilit Şeyh Said semtinin de olduğu 7 semti daha ele geçirdi. Rejim, operasyon öncesinde muhaliflerin elinde olan bölgenin yüzde 98’inde kontrolü sağladığı duyruldu. Suriye ordusu kentin doğusunda zafer ilan etti.  Suriye'de kilit konumdaki Halep şehri için sona gelindi. Esad rejimi ve müttefikleri kentin silahlımuhaliflerin denetimindeki doğusunda bulunan Şeyh Said semtini dün ele geçirerek büyük ilerleme sağladı.
 

HALEP'İN YÜZDE 98'İ ELE GEÇİRİLDİ


Amerikan AP ajansına göre rejim güçleri, Halep’in doğusunun yüzde 98’ini ele geçirdiklerini öne sürerken, merkezi İngiltere’de bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, muhaliflerin dün Şeyh Sait’in yanı sıra 6 semtten daha çekildiğini bildirdi. Gözlemevi Başkanı Rami Abdülrahman, “Halep’te sona gelindi... Bu topyekûn bir çöküş” ifadelerini kullandı. Akşam saatlerinde Suriye devlet televizyonu, “Halep’in tümüyle kurtarıldığını” bildirdi.  Halepte sona gelindi, rejim güçleri zafer ilan etti.


 

'ZAFER' İLAN ETTİLERHalep'te rejim güçleri 'zafer kutlaması' yapıyor


Öte yandan, Sputnik'in haberine göre, Şeyh Said Mahallesi’nin geri alınmasının ardından Suriye ordusu ve yerel güçler, belirgin bir ilerleme kaydederken sadece küçük bölümü ele alamadıkları kaydedildi.  Kentteki birçok ‘muhalif’ de sosyal medya üzerinden yaptıkları açıklamalarda Suriye ordusunun ilerleyişine devam ettiğini belirterek ‘veda’ mesajları paylaştı. 


 

10 BİN KİŞİ KAÇTI


Son 24 saatte yaklaşık 10 bin kişinin daha muhaliflerin elindeki bölgeden kaçtığını bildiren Abdülrahman, büyük çoğunluğu rejimin elindeki alanlara giden bu insanların sayısının 130 bine ulaştığını belirtti. Suriye resmi haber ajansı SANA yalnızca geçen pazar günü 8 bin kişinin rejimin açtığı koridorları kullanarak kaçtığını duyurdu. Ajans, bu insanların yarısının geçici barınma kamplarına nakledildiğini, diğerlerinin ise Halep’in batısındaki akrabalarının yanına gittiğini kaydetti. 


Yaklaşık 4 buçuk aydır kuşatma altında olan Halep’in doğusunda durum her geçen gün daha kötüye gidiyor. 8.6 kilometrelik alana sahip olan muhalifler, 6 kilometrelik alana sıkıştı. Rejimin, Emeviye bölgesinde 80’i erkek, 19’u kadın ve 11’i çocuk olmak üzere 100’ kişiyi öldürdüğü bildirildi. Esad rejimi ile milis güçler tarafından gerçekleştirilen saldırılarda son 72 saat boyunca 990 sivil hayatını kaybetti. Halep’te hastaneler de bombardıman nedeniyle büyük hasar görürken, yaşanan  içler acısı duruma rağmen hizmet vermeye çalışan son hastanede vuruldu. Muhalifler için "Ya teslim olacaklar ya da ölecekler" ifadesini kullanan rejim güçleri, bunu bir kez daha yeniledi.
 

AĞIR SUÇLAMA


Halep’te muhaliflerin yenilgiye uğraması Batı ile Şam’ın en büyük destekçisi Rusya’yı karşı karşıya getirdi. Fransa, Rusya’yı Suriye’de oynadığı rolden ötürü suçladı. Fransız haber ajansı AFP’nin haberine göre Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Rusya’yı hileli sözler ve ‘sürekli yalan’a başvurmakla itham etti. Ayrault, “Bir yanda diyorlar ki: ‘Konuşalım, ateşkese ulaşalım.’ Öte yandan savaşa devam ediyorlar ve bu savaş, Esad’ı kurtarmak ve Halep’i ele geçirmeyi hedef alan topyekûn bir savaş” dedi. 
 

MUHALİFLERİN EN BÜYÜK YENİLGİSİ


Halep’in düşüşü muhaliflerin Suriye’de 2011’de başlayan iç savaştaki en büyük yenilgisi oldu. Kent 2012’den bu yana bölünmüş durumdaydı. Batısı rejim güçlerinin, doğusu muhaliflerin elindeydi. Şeyh Maksut semti PYD’nin denetimindeydi. Rusya ve İran’ın da desteğini alan rejim birlikleri yaklaşık 300 bin kişinin yaşadığı muhaliflerin bölgesini geçtiğimiz temmuzda kuşatma altına almıştı. Rejim güçleri, 15 Kasım’da da kentin tamamını ele geçirmek için operasyon başlatmıştı. Operasyonun başlangıcından beri en az 900 sivil hayatını kaybetti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.