Hamile kalmayı zorlaştıran 10 alışkanlık

Hamile kalmak için yapılması gerekenler olduğu gibi hamile kalmayı isteyen kadınlar için yapılmaması gerekenlerde var. Eğer siz de hamile kalmak istiyor ve bu süreci zorlaştıran olumsuz etkenleri merak ediyorsanız "Hamile kalmayı zorlaştıran 10 alışkanlık" haberimize göz atın.

14 Mayıs 2020, Perşembe 13:38 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Yeterli miktarda folik asit tüketmemek

Yeterli miktarda folik asit tüketmemek

 Hamile kalmak için folik asitin önemi oldukça fazla. Çünkü vücudun bu vitamini, kırmızı kan hücreleri yapımında kullanıyor. Ayrıca ceninin gelişimi ve bebeğin beyin fonksiyonları için de gerekli. Hamile kalmadan en az 3 ay önce folik asit almaya başlamalısın. Folik asit; ay çekirdeği, ıspanak, yumurta, makarna ve mısır gevreğinde bol miktarda bulunuyor.


Şeker oranı yüksek olan gıdalarla beslenmek

Şeker oranı yüksek olan gıdalarla beslenmek

Şeker metabolizmayı bozup, hormonlar üzerinde negatif etki yaratarak hamile kalmayı güçleştirebiliyor. Ayrıca hamileliği olumsuz etkileyen fazla kiloların da ana nedeni. Beyaz şeker veya tatlandırıcılar yerine hurma, kuru kayısı, kuru incir gibi kuru meyveleri tercih edilebilirsin.


Paketli ve konserve yiyecekler

Paketli ve konserve yiyecekler

Tuz oranı yüksek yiyecekler, sakatatlar, şarküteri ürünleri, aşırı yağlı yiyecekler ve kızartmalar hamile kalmayı isteyen biri için çok zararlı. Çünkü basit karbonhidratlar kan şekerini aniden yükseltiyor. Bu da yumurtaları ve yumurtlamayı olumsuz etkiliyor. Bu yüzden tam tahıllı gıdalar ve meyveler gibi kompleks karbonhidratları tercih etmelisin.


İdeal kilonun altında veya üstünde olmak

İdeal kilonun altında veya üstünde olmak

Fazla kilolu ya da çok zayıf olmak adet düzeninin döngüsünü bozmasına sebep olabileceği için dolaylı yoldan doğurganlık dönemini de etkileyebilir. Aynı şekilde ağır spor yapmak veya hızlı kilo vermekte aynı etkiye neden oluyor. En sağlıklısı boy - kilo endeksinizle orantılı olmanız.


Fazla kahve tüketimi

Fazla kahve tüketimi

Kafein erkeklerde sperm hareketliliğini artırmasına rağmen kadınlarda hamile kalma şansını düşürüyor. Çünkü demir ve kalsiyum emilimini etkiliyor. Bu nedenle kahve tüketimini aza indirmekte hamile kalmak için etkili bir çözüm.


Yüksek kolesterol

Yüksek kolesterol

Kolesterolünün yüksek olması kalbin çalışması kadar hamile kalma yeteneğini de olumsuz etkiliyor. Hamile kalma sürecini uzuyor, hamilelikte yorulmaya ve depresif hissetmeye neden oluyor. Bu nedenle doktor kontrolüyle kolestrolün belirli bir seviyeye getirilmesi gerekiyor.


Düzenli ilaç kullanma

Düzenli ilaç kullanma

Bazı ağrı kesiciler, antidepresanlar ve sakinleştiriciler vücudunun daha fazla prolaktin üretmesine neden olabiliyor. Prolaktin de yumurtlamayı olumsuz etkileyen bir hormon. Bu nedenden dolayı hamilelik planı yaptıysanız düzenli kullandığınız ilaçları doktorunuza danışmalısınız.


Stresli yaşantı

Stresli yaşantı

Stres her şeyi kötü etkilediği gibi hamileliği de kötü yönde etkiliyor. Akıldan sürekli hamile kalmayı geçirmek, çocuk sahibi olamıyorum diye düşünmek ya da bunu bir görev gibi görmek yeterince gerginlik ve stres yaratıyor. Durum böyle olunca hormonlarının düzenini bozuluyor. Stresten uzaklaşmak için spor yapmak, özlenilen arkadaşlarla vakit geçirmek ya da kısa bir tatil yapmak etkili bir çözüm olabilir. 


Cinsel ilişki miktarı

Cinsel ilişki miktarı

Çok sık cinsel ilişkiye girmek sperm sayısını azaltan faktörlerden. Hamile kalma sürecinde iki günde bir cinsel ilişkiye girmek sperm kalitesi açısından ve hamile kalma sürecini hızlandırmak için en doğru uygulamalardan birisi . Ayrıca sabahın erken saatleri ve yumurtlama döneminde hamile kalma şansı en yükseğe çıkıyor.


Sigara kullanmak

Sigara kullanmak

Hamile kalmak isteyen bir kadın ilk olarak sigarayı tamamiyle bırakmalı. Pasif içici olmak bile sigara içmekle aynı etkiyi yaratabiliyor. Sigara kanser riskinin yanı sıra düşük riski, erken menopoz ve yumurta kalitesinin bozulması gibi olumsuzluklara neden olabiliyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocuk özlemine son veren besinler