Hamilelik çatlakları neden olur, nasıl önlenir?

Hamilelikte vücutta meydana gelen değişiklikler, özellikle karın bölgesinde çatlakların oluşmasına neden olabilir. Doğru bakımı uyguladığınızda bu çatlakları önlemeniz mümkün. Kullanabileceğiniz çatlak giderici ürünlere göz atmayı ihmal etmeyin!

27 Temmuz 2018, Cuma 15:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Hamilelik çatlakları ile ilgili bilmeniz gerekenler

Hamilelik çatlakları ile ilgili bilmeniz gerekenler

Hamilelikte çatlak oluşumu oldukça sık görülen bir durumdur. Gebelikte salgılanan hormonlar cildin yapısını da etkilemektedir. En çok karın bölgesinde görülen çatlakların nedeni, bebekle birlikte büyüyen bölgedeki cildin gerilmesidir. Özellikle hamileliğin son 3 ayında iyice gerilen karın derisinde beyaz çizgiler şeklinde ortaya çıkan çatlaklar daha da gözle görülür hale gelebilir.

Çatlakların aşırı kilo almış, büyük bebek taşıyan kadınlarda daha çok görüldüğüne dikkat çeken Dermatolog Uzman Dr. Cansel Köse Gürer, “Çatlaklar genellikle gebeliğin üçüncü trimesterinde; bebeğin en büyük olduğu zamanda hormonların da etkisiyle derinin gerilmesi sonucu ortaya çıkar. Ayrıca ailede gebelik çatlağı olma öyküsü de bu riski artırır” diyor.


Hamilelikte çatlak önleyici yöntemler

Hamilelikte çatlak önleyici yöntemler

Gebelikte oluşan çatlakları önlemek için neler yapılabileceğine dair uzman görüşlerini derledik. Dikkatli bir bakımla çatlak ve benzeri deformasyonları en aza indirmeniz mümkün olabilir.


1. Sağlıklı beslenin

1. Sağlıklı beslenin

Sorunsuz ve sağlıklı bir hamilelik için sağlıklı beslenme ilk kural. Vücudun işlevlerini doğru bir şekilde yerine getirebilmesi için gerekli olan vitamin, mineral ve proteinleri yeterince aldığınızdan emin olmalısınız. Vücutta oluşan çatlakları önlemek için de sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli. Chicago’lu dermatolog Dr. Mary Szatkowski-Pritikin’in önerisine göre balık, fındık ve keten tohumu tüketmek özellikle önemli. Bu besinlerde bulunan Omega-3 yağ asitleri vücudu dengelemesinin yanı sıra, cildi yenilemeye de yardımcı oluyor. Beslenme düzeninize Omega içeren gıdaları ilave ederek ya da doktorunuzun önerisiyle gıda takviyeleri alarak cildinizi destekleyebilirsiniz.

Sağlıklı beslenme, gebelikte fazla kilo alımını da engelleyecektir. Ani kilo değişimleri yalnızca karın bölgesinde değil, bacaklarda, kalçada ve kollarda da çatlak oluşmasına neden olabilir. Gebelikte kontrollü kilo alımı, çatlak oluşumunu da azaltmanıza yardımcı olacaktır.


2. Egzersiz yapın

2. Egzersiz yapın

Sağlıklı beslenmeden sonra gebelikte en önemli uygulamalardan biri de düzenli egzersiz. Hem fiziksel hem de psikolojik sağlığınızı olumlu etkileyecek, bebeğinizin gelişimini sağlıklı bir şekilde destekleyecek iyi bir egzersiz programı, aynı zamanda kolajen üretimini tetikleyen hormonları salgılamanıza da yardımcı olarak cildinizin elastikiyetini artıracaktır.


 
3. Bol su için

3. Bol su için

Çatlaklar ırsidir ve uygulanacak yöntemlerin işe yarayacağına dair hiçbir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Ama gebelik esnasında çok su içmek sağlık için olduğu kadar güzellik için de çok önemli bir faktördür. Dermatolog Dr. Michelle Henry konuya dair “ Su içmek cildin esnekliğini korumasına ve çatlaklara karşı daha dirençli olmasına faydalıdır” diyor.

Gebelik çatlaklarını önlemek için kullanılan ürünler

Gebelik çatlaklarını önlemek için kullanılan ürünler

Piyasada hamilelik çatlakları için krem, losyon ve benzeri birçok ürün yer alıyor. Aynı şekilde bazı doğal yağların da düzenli kullanıldığında cildi besleyerek çatlakları önleyebileceği düşünülüyor, elbette katkısız ve doğal olanları kullanılmalı... En çok tercih edilen çatlak karşıtı ürünleri derledik:


Hindistancevizi yağı

Hindistancevizi yağı

Hamilelikte çatlak giderici olarak en sık tercih edilen ürünlerden biri hindistancevizi yağı. Ölü deriyi arındırıyor, cildi nemlendirerek esnekliği korumaya yardımcı oluyor.

Susam yağı

Susam yağı

E vitamini bakımından oldukça zengin olan susam yağı, cildi beslemek için kullanılabilecek en iyi yağlardan biri.


Aloe Vera

Aloe Vera

Cilt için kullanılan en iyi ürünlerden biri olan aloe vera, cildi sıkılaştırmaya ve esnetmeye yardımcı oluyor. Doğrudan aloe vera yapraklarından çıkan jeli kullanabileceğiniz gibi, tercih edeceğiniz ürünlerin de aloe vera bazlı olanlarını seçebilirsiniz.

 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hamilelik öncesi tüketilmesi gereken besinler