Abone Ol Google News
Hamilelikte hormon değişiklikleri

Gebelik, kadın vücudunda birçok hormonsal değişikliklere yol açar, solunum sistemi, kalp damar, bağırsak sistemi gibi metabolizmanın ana sistemleri de gebelikten etkilenir. Gebelikte en belirgin değişiklik kandaki BTCG hormonunun yükselişe geçmesidir. Bu hormon bulantı merkezini tetikleyerek bazı anne adaylarında 14 hafta, bazılarında da gebelik boyunca sürecek bulantılara yol açar. Gebeliğe bağlı artan diğer bir hormon da progesteron hormonudur, bu hormon uykuya meyil, halsizlik, alınganlık gibi bulgulara yol açabilir, ayrıca bağırsaklarda yavaşlamada anne adayının vücudundaki değişiklikler sonucu ortaya çıkabilir.Hamilelikte hormon değişiklikleri

Hamilelikte hormonlar değişir mi? Hamilelikte hormon değişiklikleri ne zaman başlar? Hamilelikle birlikte başlayan fiziksel ve zihinsel değişiklerde etkili olan hormonlar hakkında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Salih Yılmaz bilgi verdi.

29 Ağustos 2020, Cumartesi 10:02 Son Güncelleme:

Gebelik, kadın vücudunda birçok hormonsal değişikliklere yol açar, solunum sistemi, kalp damar, bağırsak sistemi gibi metabolizmanın ana sistemleri de gebelikten etkilenir. Gebelikte en belirgin değişiklik kandaki BTCG hormonunun yükselişe geçmesidir. Bu hormon bulantı merkezini tetikleyerek bazı anne adaylarında 14 hafta, bazılarında da gebelik boyunca sürecek bulantılara yol açar. Gebeliğe bağlı artan diğer bir hormon da progesteron hormonudur, bu hormon uykuya meyil, halsizlik, alınganlık gibi bulgulara yol açabilir, ayrıca bağırsaklarda yavaşlamada anne adayının vücudundaki değişiklikler sonucu ortaya çıkabilir.