Hamilelikte travmalara dikkat!

Hamilelilerin ortalama yüzde 10'unda farklı nedenlerle küçük veya büyük travma ve yaralanmalar oluşuyor. Bu durum bazı vakalarda hem anne hem de bebek açısından ciddi problemlere neden olabiliyor

16 Ağustos 2013, Cuma 11:59
A A

Anne adaylarının yaşadığı kazalar bazen hafif yaralanmalarla atlatılabilirken, bazen kazanın sonuçları hem anne hem de bebek için ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. En çok karşılaşılan yaralanmalar ise motorlu taşıt kazaları sonucunda meydana geliyor.
 
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Senai Aksoy, anne adaylarının en fazla yaşadığı kaza ve travmaları; otomobil kazaları, ateşli silah yaralanmaları, delici, kesici yaralanmalar, emniyet kemerine bağlı yaralanmalar, denge kaybına bağlı düşmeler, saldırı ve dayak olarak sıralıyor.

Dr. Aksoy, kaza sonrası travmaların anne ve bebek üzerinde çeşitli etkileri olabileceğini belirterek bunların başlıcalarını şöyle özetliyor:

• Düşük

• Erken doğum

• Bebeğin ölümü, plasentanın erken ayrılması (Dekolman plasenta)

• Rahmin delici travmalarla yaralanması

• Ender vakalarda bebeğin yaralanması

• Anneyle ilgili birçok organda yaralanma, dalak yaralanmasına bağlı vb. karın içi kanama

Yaralanma durumunda hamilenin mutlaka hemen uzmana veya hastaneye başvurması gerektiğini belirten Dr. Aksoy "Anne adayının ve bebeğin durumu tespit edilerek ihtiyaç olduğu takdirde tedavi uygulanmalıdır. Bazı travma vakalarında bebeğin kanı annenin kan dolaşımına geçebilir. Hamilede kan uyuşmazlığı söz konusu ise anneye koruyucu iğne yapılır. Bunun dışında gerekli görülen durumlarda tetanoz toksoidi ve aşısı yapılabilir" diyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.