Hamileyken sigara içildiğinde bebeğe ne olduğu ilk kez görüntülendi

Durham ve Lancaster Üniversiteleri’nin ortak çalışması ve yeni geliştirilen 4 boyutlu ultrason cihazıyla annesi sigara içen bebeklerin tepkileri görüntülenebildi.

12 Şubat 2017, Pazar 20:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Normal koşullarda sağlığa zaten zarar verdiği bilinen sigaranın hamilelik zamanında doktorlar tarafından katiyen yasaklanması boşuna değil.

Durham ve Lancaster Üniversitelerinden bir grup bilim insanının yaptığı araştırmaya 24 ile 36 haftalık hamile 20 denek anne katıldı.

20 denek annelerin 4’ü zaten günde ortalama 14 sigara içerken, 16’sı hiç içmiyordu. Bu denekler 3 ay boyunca 4 boyutlu ultrason cihazıyla görüntülendi.

Sonuçlar şoke ediciydi. Sigara içen annelerin fetüsleri ultrason görüntülerinde aşırı stresli ve rahatsız göründü. Hem çok ıstıraplı bir yüz ifadesi takınan bu bebeklerin ağız hareketleri de fazlaydı

Doktorlar bunun sebebi olarak sigara içen annelerin bebeklerinin, merkezi sinir sisteminin içmeyenlerle aynı oranda gelişmemesini gösteriyorlar.

Sigara içmeyen annelerin bebekleri ise ultrason görüntülerinde daha sağlıklı ve sakin görünüyorlardı.

Teste katılan tüm annelerin bebekleri sağlıklı olarak doğdular. Ancak doktorlar annelerin hamileyken sigara içmemelerini şiddetle tavsiye ediyorlar. Çünkü hamilelik gibi karışık bir süreçte kontrol edebilecekleri tek olumsuzluk bu.

Hamileyken sigara içmek, erken doğum, düşük doğum kilosu, akciğerler ve beyinde doku hasarı, oksijensizlik sebebi ile ani ölümler gibi sorunlara yol açabiliyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bir karantina masalı