Hamsiden ümit kesildi

Sinop Deniz Ürünleri Avcıları Üretici Birliği Başkanı Batmaz "Hamsiden ümidimizi kestik, İstanbul'dan Sinop'a kadar istavrit sürüleri var, istavrit avlıyoruz"

30 Aralık 2012, Pazar 14:00
A A

Sinop Deniz Ürünleri Avcıları Üretici Birliği Başkanı Recep Batmaz, "Hamsiden ümidimizi kestik, İstanbul’dan Sinop’a kadar istavrit sürüleri var, istavrit avlıyoruz" dedi. Batmaz, geçen yıl aşırı avlanma yapılarak bu yılki hamsi rezervlerine zarar verildiğini savundu.

DENİZDE HAMSİ RESERVİ YOK

Geçtiğimiz Şubat, Mart, Nisan aylarında Karadeniz’de bol miktarda ince hamsi olduğuna dikkati çeken Batmaz, "Balık unu fabrikalarında dahi işlenemeyen yaklaşık 200 bin ton ince hamsi ise denize döküldü. Eğer bu hamsiler bu sezona kalsaydı 400 bin ton hamsi rezervimiz olacaktı" diye konuştu.

Balıkçının avlanmada daha hassas olması gerektiğine dikkati çeken Batmaz, "Denizde hamsi rezervi yok. Hamsiden ümidimizi kestik, İstanbul’dan Sinop’a kadar istavrit sürüleri var, istavrit avlıyoruz. Sanırım bu akın 1 buçuk ay daha sürer. İstavritin kilosunun 4 liradan satıyoruz" diye konuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.