Hamzaçebi: Memurlar ilk kez zamsız maaş alacak

Hamzaçebi: Memurlar ilk kez zamsız maaş alacak

Yüzde 2,7'lik artışın geçen yıla ait fark olduğunu söyleyen Akif Hamzaçebi, 'Memur ve diğer kamu görevlileri Cumhuriyet tarihinde ilk kez 15 Ocak'ta zamsız maaş alacaklar, sendikalardan bir tepki yok' dedi

12 Ocak 2012, Perşembe 12:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, 12 Eylül 2010’da referanduma sunulan Anayasa değişikliğindeki tek amacın, yüksek yargı ve yargıyı Hükümetin kontrolü altına almak olduğunu ileri sürdü.

Hamzaçebi, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, AK Parti iktidarının, Anayasa değişikliğinde yargıya ilişkin değişikliklerin haricindeki düzenlemeler konusunda samimi olmadığını söyledi.

Söz konusu Anayasa değişikliğinde, memur ve diğer kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı getirildiğini, Hükümetin bunu çalışma hayatı için önemli bir düzenleme olarak kamuoyuna sunduğunu belirten Hamzaçebi, "Memurların var olan toplu görüşme hakları, toplu sözleşme olarak değiştirildi. Ancak, aradan 15 ay geçmesine rağmen, toplu sözleşmeye ilişkin hüküm yürürlüğe girmedi. Yani yeni yılda memur ve kamu görevlilerinin ücretlerinde yapılacak artış oranı belli değil. Bu, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilktir. Memurlar 15 Ocakta zamsız maaş alacaklar" diye konuştu.

Asgari ücrette yapılan artışı anımsatan ve bunun son derece sembolik olduğunu ifade eden Hamzaçebi, bu konuda CHP olarak başta Türk-İş olmak üzere işçi sendikalarını eleştirdiklerini belirtti. Şimdi de memur sendikalarına eleştiri getirmek istediklerini ifade eden Hamzaçebi, "Memur ve diğer kamu görevlileri zamsız maaş alacaklar ama sendikalardan bir tepki yok. Bu sendikaları, seslerini çıkarmaya davet ediyoruz" dedi. Hamzaçebi, 10 Ocakta yüzde 2,7’lik artış yapıldığını, ancak bunun geçen yılın enflasyon farkı olduğunu ifade etti.

Bunun yanında 1990’lı yıllarda oluşturulan Ekonomik ve Sosyal Konseyin de Anayasa değişikliği ile Anayasal bir statüye kavuşturulduğunu belirten Hamzaçebi, Hükümetin bunu da önemli bir düzenleme olarak sunduğunu, ancak Konseyin Hükümet tarafından 3 yıldır toplantıya bile çağrılmadığını söyledi.

Anayasa değişikliğindeki tek amacın, yüksek yargı ve yargıyı Hükümetin kontrolü altına almak olduğunu öne süren Hamzaçebi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında düzenlenen fezlekenin buna örnek gösterdi. Hamzaçebi, "Hükümet, diğer değişiklikler konusunda samimi değil. Hatta şu an o değişiklikler konusunda ’nasıl geri atabilirim’ diye hesap yapıyor" dedi.

İşte yeni katsayılara göre memur maaşları

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan, FİFA Başkanı’nı kabul etti