Hasarlı binaların yıkımına başlandı

Hasarlı binaların yıkımına başlandı

Kocaeli'nin Darıca ilçesinde Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında hasarlı binaların yıkımına başlandı

14 Eylül 2012, Cuma 12:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kocaeli'nin Darıca ilçesinde Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında hasarlı binaların yıkımına başlandı. İlk olarak Bağlarbaşı mahallesinde bulunan ve üç ayrı bloktan oluşan toplam 36 dairenin bulunduğu Aslan Çimento Blokları yıkılıyor. Valilik tarafından yapılan tespitte, depremde hasar gören 424 binanın onarım kararına rağmen onarılmadığı belirlenmişti.

Darıca Belediyesi, daire sahiplerinin yaptığı başvuru üzerinde üç ayrı bloktan oluşan Aslan Çimento Blokları’nda uzman ekiplerle inceleme yaptı. Ekiplerin yıkım kararı almasının ardından bugün yıkıma başlandı. Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak daire sahipleriyle yapılan toplantılarda izlenecek yolun belirlendiğini ve vakit kaybetmeden çalışmalara başlandığını belirterek şunları söyledi:

"Deprem riski bulunan ilçemizde kaybedecek tek bir günümüz dahi yok. Belediyemizde konuyla ilgili birim oluşturarak çalışmalarımıza hızlı bir şekilde başladık. Kentsel Dönüşüm Projesi’yle birlikte depremde hasar görmüş binaların yerine modern binalar inşa ederek vatandaşlarımızı olası depremlere karşı korumaya almayı planlıyoruz. Şu ana kadar vatandaşlarımızdan da bu çalışmalarımıza büyük destek var. Bu hem vatandaşımızın can güvenliği hem de ilçemizin gelişimi adına şart"

Kocaeli’de ilçelerle birlikte yıkım kararı alınan bina sayısı 3 bin 751. Bu binalarda yaklaşık 9 bin 900 bağımsız konut ve iş yeri bulunuyor. 4 bin 500 konutta da kiracılar oturuyor.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika! İçişleri'nden yeni genelge: Çalışma saatleri belli oldu