Hassas bir konu: Kirpikler neden dökülür?

Günde kaç kirpik dökülür? Kirpik dökülmesiyle ilgili neler biliyorsunuz merak ediyoruz. Çünkü kirpik dökülmesi, hemen hemen her kadını dertli olduğu konulardan biri. Mevsimsel kirpik dökülmesi, kirpik dökülmesinin nedenleri arasında yer alırken bir de bizim hatalarımız nedeniyle başlayan dökülmeler vardır. Bunları iyi ayırt etmek ve panik yapmamak önemli. Kirpikler neden dökülür tek tek anlattık.

06 Ocak 2021, Çarşamba 16:28 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 Makyaj temizlerken sert davranmak

Makyaj temizlerken sert davranmak

Gözlerinizi sert hareketlerle temizliyorsanız, yüz temizleyicinizi gözlerinize de temas ettiriyorsanız rutininizi tekrar gözden geçirin. Gözlerinizi ovuşturarak ve deriyi oynatarak, çekiştirerek göz makyajınızı temizlemek hem cildin sarkmasına hem de kirpiklerin dökülmesine sebep olabilir. Cilt için kullandığınız temizleyiciler kirpiklere sert gelebilir.

 Bazı hastalıkların belirtisi olabilir

Bazı hastalıkların belirtisi olabilir

Kirpik dökülmesi dış etmenlerden değil, otoimmün sebeplerden kaynaklanabilir. Kirpik dökülmesi lupus, alopesi areata gibi bazı hastalıkların belirtileri arasında olabilir. Ayrıca hormonel bozukluklar da saç ve kirpik kaybının kök sebeplerinden olabilir. Bu yüzden dikkat çekecek derecede bir dökülmeyle karşı karşıyaysanız mutlaka doktorunuza başvurun.

 Göz bölgesine agresif davranmak

Göz bölgesine agresif davranmak

Kirpikleriniz dış etkenlere karşı oldukça hassas demiştik. Bu yüzden kirpiklere yaptığınız müdahalelerde dikkatli ve nazik olmalısınız. Kirpik kıvırıcınızı kaliteli bir üründen seçin, çok sık takma kirpik uygulamayın. Takma kirpik kullandığınızda ise yapıştırıcının kirpiklere gelmemesine dikkat edin. Takma kirpik yapıştırıcısının inflamasyona neden olabileceğinin de altını çizelim. Kullandığınız ürünlere karşı cilt hassasiyetinizin olmadığından mutlaka emin olun.

 Makyajı abartmak

Makyajı abartmak

Kirpiklerin üzerinde çok fazla makyaj ürünü kullanılması onları kırılgan hale getirir ve dökülmenin başlıca nedenlerinden biridir. Düşük kaliteli ve su geçirmez maskaraların yanı sıra, kirpik kıvırıcıları kirpikleri inceltme eğilimi gösterir ve sonunda kirpiklerin dökülmesine yol açar.


 Makyajla uyumak

Makyajla uyumak

Saçlarda da olduğu gibi, kirpikler düzgün nefes alabilmek için yabancı maddelerden arındırılmış olmalıdır. Bu nedenle makyajı çıkarmadan uyumak kirpiklerin kırılgan bir hale gelmesine neden olur. O kadar kırılgan bir hale gelirler ki; dökülmeye başlarlar ve bazen bu dökülme, endişe verici miktarlarda olabilir.

 Bazı ürünlere olan alerji

Bazı ürünlere olan alerji

Tüm cilt tipleri farklıdır. Bu, bazılarının bazı kozmetik ürünleri kullanırken alerjik reaksiyonlar göstermesi anlamına gelir. Kullandığınız rimel, kirpik kökleriniz için çok agresifse, kirpiklerinizin dökülmesine neden olabilir.

 Elbette stres

Elbette stres

Stresli durumlara sürekli maruz kalmak, saç ve kirpikleri kaybetmeye neden olabilir. Harici bir faktörün doğrudan duygusal bir dengesizliğe neden olduğu durumlar haricinde, bu tür durumlarda harici bir tedavi uygulanamaz.


  Yetersiz beslenme

Yetersiz beslenme

Bazı gerekli besin maddelerinin yetersiz emilimi, kirpiklerin uzamasını engeller ve kirpiklerin dökülmesine neden olabilir. Aşağıdaki besin ögelerinin besleme planınıza eklendiğinden emin olun:

  • A, B ve E vitaminleri
  • Magnezyum ve demir gibi mineraller
  • Omega-3 yağ asitleri
  • Yüksek kaliteli proteinler


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gerçek bir yalan dünya: Instagram'daki parıltılı hayatların yalan olduğunu kanıtlayan 14 fotoğraf