Hava kirlilliğine yol açan parçacıklarda corona virüs tespit edildi

İtalya’daki araştırmacılar, havadaki kirliliğe neden olan partiküller üzerinde corona virüs tespit edildiğini bildirdi. Bilim insanları havayı kirleten parçacıklarda Covid-19 hastalığına neden olan yeni tip corona virüs tespit etti. Bu konuda araştırma yapan bilim insanları virüsün bu şekilde daha uzun mesafe katetmesine ve daha fazla insanın enfekte olmasına yol açıp açmadığını anlamaya çalışıyor.

27 Nisan 2020, Pazartesi 13:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İtalyan bilim insanları tarafından yapılan bir araştırma kapsamında Bergamo kentindeki bir sanayi bölgesinden toplanan hava örneklerinde Covid-19'a neden olan corona virüse benzer genetik özelliklere çok yakın bir bulgu elde etti.

Bolonya Üniversitesi'ndeki bir grup araştırmacı tarafından yapılan istatistiki analizler Avrupa'nın en yüksek kirlilik düzeyine sahip bölgelerden olan kuzey İtalya'daki yüksek enfeksiyon oranını açıklamak için öne sürülen bazı iddiaları destekler nitelikte.

Daha önce yapılan çeşitli çalışmalarda hava kirliğine yol açan parçacıkların mikropları barındırdığı ve kuş gribi, kızamık ve şap gibi hastalıklara yol açan virüslerin uzak mesafelere taşınmasında rol aldığı görülmüştü.

Euronews'te yer alan haberde henüz başlangıç aşamasındaki çalışmalarda corona virüsün hava kirliliğine yol açan parçacıklar üzerinde Covid-19'un yayılmasına neden olacak miktarda ve sürede varlıklarını ne derece sürdürdükleri araştırılıyor.

Havada saatlerce asılı kalabiliyor

Corona virüsün hapşırma ya da öksürük yolu ile yayılan damlacıklar aracılığıyla bir ya da iki metre mesafeye ulaştığı biliniyor. Bazı araştırmalar, beş mikrondan daha küçük damlacıkların ise havada dakikalar hatta saatlerce asılı kalabildiğini, bu sayede başka yerlere taşınabildiğini ortaya koymuştu.

Başka araştırmalarda da Covid-19'un yol açtığı ölümlerle yüksek hava kirliliği arasında bir bağlantı olduğuna işaret ediliyor. Uzun süre kirli havaya maruz kalmak akciğer sağlığını olumsuz etkilediğinden bu kişilerin Covid-19 karşısında daha savunmasız bırakıyor.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Neslihan Atagül'ün hastalığı: Geçirgen bağırsak sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?