Hava sıcaklığı eksi 19’u görünce Kars Çayı dondu

Kars’ta, kar yağışının ardından etkili olan şiddetli soğuklar hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Hava sıcaklığının sıfırında altında 19 derece ölçüldüğü kentte, çağlayarak akan Kars Çayı aşırı soğuktan 1 günde dondu

27 Kasım 2017, Pazartesi 10:11
A A
Hava sıcaklığı eksi 19’u görünce Kars Çayı dondu
8 ayı kar, kış ve soğuk olan kentte soğuktan araçların camları buz tutarken, caddelerde yürüyen vatandaşların adeta nefesi dondu. Hava sıcaklığının termometrelerde eksi 19’u gösterdiği Kars’ta, soğuk havanının önümüzdeki günlerde etkisini artırması bekleniyor.


 

“AKŞAMLARI HAVA EKSİ 19’U BULUYOR, ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN”


Paşaçayır Mahallesi’nden kent merkezine yürüyerek giden vatandaşlar, havaların çok soğuduğunu söylediler. Vatandaşlar, “Hava soğuk, dün bu kadar soğuk değildi. Arkada Kars Çayı'mız var. Orası dün don değildi, bugün don olmuş. Kışımız geldi artık, bu yolu her gün kullanıyoruz. Havalar sıcaktı, yürüyerek gidip geliyorduk. Ama artık havalar soğuduğu için arabalar da yok, ne yapacağımızı artık bilmiyoruz. Akşamları eksi 18’leri, 19’ları buluyor hava, yani Allah yardımcımız olsun” dedi.Öte yandan, Kars’ta hava sıcaklığı gece eksi 19, gündüz ise güneşe rağmen eksi 17 derece olarak ölçüldü. Soğuk havanın Kars’ta önümüzdeki günlerde de etkisini sürdüreceği öğrenildi.
 

ÖRDEK GÖLÜ DONDU! ONLARCA ÖRDEK KÜÇÜK SU BİRİKİNTİSİNE SIKIŞTI
Hava sıcaklığının eksi 19’a düştüğü Sarıkamış’ta Ördek Gölü dondu. Gölün büyük bölümü donunca çok sayıda yaban ördeği küçük su birikintisine sıkıştı.Sarıkamış’a yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan Ördek Gölü’nün yüzeyinin büyük bölümü buz tuttu. Sarıçam ormanları arasında kalan ve yaban hayatına ev sahipliği yapan Ördek Gölü donunca gölün alt tarafında kalan su birikintisinde çok sayıda yaban ördeği sıkıştı.

Yaban ördeklerinin mekanı olan Ördek Gölü’nün donmayan küçük bir bölümünde sıkışan ördeklerin, göl tamamen donunca nereye göç edecekleri ise merak ediliyor.

İHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.