Havadan ceza yiyebilirsiniz!

Havadan ceza yiyebilirsiniz!

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube ekipleri, mega kentte havadan da denetimlere başladı. Polis helikopteri ile yapılan denetimlerde, trafik kurallarına uymayan sürücüler kara ekiplerine bildirildi. Kara ekipleri de bu sürücülere ceza kesti

13 Kasım 2013, Çarşamba 11:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İstanbul’da trafik ihlallerini en aza indirmeyi amaçlayan İstanbul Emniyet Müdürlüğü, hatalı sürücüleri artık hem havadan hem de karadan yakın takibe aldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün yeni başlattığı havadan trafik ihlallerini tespit çalışması hayata geçti. Özellikle narkotik ve terör operasyonlarında kullanılan polis helikopteri, trafik denetimleri için de havalanmaya başladı. İlk denetimler, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Anadolu Yakası çıkışında gerçekleştirildi.

 

Havacılık Şube Müdürlüğü helikopteri, Trafik Şube Müdürlüğü Emniyet Amiri Tülay Işık ile birlikte bu kez trafik denetimi için havalandı. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne gelen helikopterde bulunan kameradan trafiği izleyen teknisyen, şerit ihlali yapan TIR’ların plakalarını belirledi. Plakaları telsiz anonsu ile köprü çıkışında bekleyen ekiplere bildiren Emniyet Amiri Tülay Işık, cezai işlem uygulanmasını sağladı.

'HELİKOPTERİ GÖZETLEMEK ZORUNDA MIYIM?'

Trafik denetimleri sırasında sürücülerden ise ilginç tepkiler de geldi. Şerit ihlali nedeniyle ceza kesilen bir TIR sürücüsünün, “Ben yukarıda helikopteri gözetlemek zorunda mıyım? O zaman ileride bir polis beklesin. ‘Kontrol var’ desin. Ben ona göre beklerim. Kontrol olsa yolumda giderim” ifadeleri trafik polisleri tarafından tebessümle karşılandı.

Denetimlerle ilgili bilgi veren Emniyet Amiri Tülay Işık, “Biz helikopterle yoğunluk takibi yapıyorduk. Artık bundan sonra havadan denetim de yapacağız. Havadan yapacağımız denetimlerle de biz ihlalleri çok daha rahat, çok daha etkin şekilde denetleyeceğiz. Gerekli cezai işlem tabii ki uygulanacak. Burada amacımız ihlallerin önüne maksimum seviyede geçebilmek. Özellikle emniyet şeridi ihlalleri ve ağır tonajlı araçların sol şerit ihlalleri bizim için çok önemli. Bu anlamda havadan yapılan denetimler tabii ki trafik denetleme hizmetlerine güç katacaktır. Etkinliğimizi bir kat daha arttıracaktır” diye konuştu.

İstanbul’da 2013 yılının ilk on ayında 2 milyon 330 bin ceza kesildiğini belirten Işık, “Cezanın 10 bin 180’i şerit ihlalinden kesilmiş. 338 bin araca biz emniyet şeridi ihlali cezası uygulamış durumdayız. Bugüne kadar bin 897 araçtan çakar sistemi söktük” ifadelerini kullandı.

İHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 1 Ağustos 2021 Süper Loto çekiliş sonuçları