Havuz keyfi kabusa dönmesin! Burnunu çarpanlar ne yapmalı?

Sıcak havaların bizi denize ve havuza doğru çağırdığı bugünlerde, yaşanabilecek burun kırılmaları olası kazalar arasında yer alıyor. Havuz başındaki kaygan zeminler, maalesef bu tür kazalara davetiye çıkaracak kadar tehlikeli olabiliyor. Peki tatillerde yaşanabilen böyle can sıkıcı kazalarda ne yapmalı, ne yapmamalı?

03 Temmuz 2018, Salı 13:07 Son Güncelleme:
A A

Konuyla ilgili KBB ve Yüz Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu önemli bilgiler verdi.

Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, “Havuzda kayıp düşen kişi burnunu çarpmışsa ve burnundan kan geliyorsa burnunu işaret parmağı ve başparmağı ile kuvvetlice sıkıp, başını öne doğru eğmelidir. Kanaması olan kişinin başını yukarıya kaldırması yanlış bir hareket olur. Kazanın üzerinden zaman geçmeden hemen buruna buz uygulaması yapılmalı. Eğer burunda çok ciddi bir kanama varsa hasta zaman kaybetmeden bir hastaneye başvurarak Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanına görünmeli” dedi.

BURUNDA RENK DEĞİŞİMİ VARSA KIRIK OLABİLİR

Doç.Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, “Eğer kaza sonrası hafif şiddetli bir kanama varsa burun içine çok soğuk su çekmek kanamayı durdurmaya yardımcı olacaktır. Pıhtıları atabilmek için hafifçe sümkürmek de doğru bir hamle olur. Burada burnunuza çekeceğiniz suyu, eğer imkan varsa buzdolabından temin etmeniz daha isabetli olacaktır.

Geçirdiğiniz kaza sonrasında burun üstünde renk değişimleri yaşandıysa yani morarma söz konusuysa bu durum bir kırığın ya da çatlağın habercisi olabilir. Bu durumda zaman kaybetmeden doktora görünmelisiniz” diye konuştu.

HER KAZA AMELİYAT GEREKTİRİR Mİ?

Kaza sonrası ameliyatları ile ilgili de yorumda bulunan Gürkan Kayabaşoğlu, "Havuz başında ya da farklı bir yerde yaşanan burun kazaları sonrasında yaşanan en büyük kaygı şu oluyor; buruna aldığımız her darbe, ameliyat gerektirir mi? Buruna aldığınız her darbe değil ancak burnunuzda şekil değişikliğine neden olan her kırık, mutlaka Kulak Burun Boğaz uzmanı tarafından ameliyat edilmelidir. Başka bir olasılık üzerinden de örnek vermek gerekirse tatilde yaşadığınız havuz kazası sonrası, burnunuzdaki travmayı çok önemsemediniz. Tatilinizi bölüp muayene olmaya zaman ayırmadınız ve burnunuzda oluşan kırık yanlış kaynadı.

BU DURUMDA NE YAPMALI?

Burun kırıklarından sonra oluşan yanlış kaynamalar kalıcı eğriliklere, yamukluklara ve kalıcı nefes problemlerine yol açabilir. Tatilinizde harcamak istemediğiniz bir muayene süresi, daha sonra size uzun bir ameliyat olarak geri dönebilir. Çatlaklarda ise burun şişer ve morarır ancak burnunuzun şeklinde değişmeye ve bozulmaya yol açmaz" açıklamasında bulundu.


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.