Hayatın donduğu an

Son dönemde ABD'yi vuran kutup soğuklarında çekilen fotoğraflar, 2005 yılında İsviçre'de yaşanan buz fırtınası görüntülerini hatırlattı

10 Ocak 2014, Cuma 15:50
A A

Kısa bir süre önce Herkül adlı kar fırtınasının vurduğu ABD, bu haftaya da Montana eyaletinden Alabama'ya uzanan dondurucu kutup soğuklarının etkisinde başlamıştı. Eksi 15 derece ve altındaki sıcaklıklarda görülen bölgesel donmaların 10 dakika gibi süre içinde gerçekleşebileceğinibelirten yetkililer, vatandaşlara çok gerekli olmadıkça dışarı çıkmamaları uyarısında bulunmuştu.

Binlerce uçuşun iptal edilmesine ve birçok alanda hayatın felç olmasına neden olan kutup soğukları Chicago'da böyle görüntülere neden olmuştu. Bu kareler, 2005 yılının ocak ayında İsviçre'nin Cenevre kenti yakınlarındaki bir kasabayı vuran buz fırtınasını hatırlattı. Bundan sonraki sayfalarda içinizi donduracak o fotoğrafları bulacaksınız

Cenevre yakınlarındaki Versoix kasabasında çekilen bu fotoğraflar, eksi 8 ila eksi 12 derece arasında değişen hava sıcaklığının, saatte 100 kilometre hızla esen rüzgarla birleştiğinde dünyaya neler yapabileceğinin bir kanıtını oluşturuyor.

O yıl, şiddetli rüzgarın Cenevre Gölü üzerinden taşıdığı su damlacıkları, soğuğun etkisiyle, dokundukları her yerde donup kalınca, felaket filmlerini aratmayan gerçek görüntüler ortaya çıkmıştı.

Sıradaki haber yükleniyor...