'Haydar'la adam dövmüşler

DHKP-C üyesi olduğu öne sürülen 13 kişi semtlerde fuhuş yapanları, uyuşturucu satanları, "Haydar Hakyemez" yazılı sopayla dövmek suçlamasıyla gözaltına alındı

20 Aralık 2010, Pazartesi 13:01
A A

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, İstihbarat Şube Müdürlüğü ve MİT Marmara Bölge Başkanlığı’nca 17 Aralık 2010 günü Maltepe ve Ümraniye’de ortak bir operasyon düzenledi.

Baskında terör örgütü DHKP-C üye olduğu öne sürülen 2’si kadın 13 kişi gözaltına alındı. Yapılan aramalarda 2 kaleşnikov, 1 tabanca, 2 el bombası, 317 adet fişek, 2 adet sustalı diye tabir edilen bıçak, 3 biber gazı, 5 tahta, 3 demir sopa, 2 zincir, 19 pankart, 2 megafon ve bol miktarda yazılı dijital malzeme ele geçirilldi.

"HAYDAR HAKYEMEZ"

Suç aletlerinden bir sopanın üzerinde “Haydar Hakyemez" yazısı bulunuyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen zanlıların örgüt adına eylem hazırlığı içerisinde bulunan, yaralama, güvenlik güçlerine karşı saldırı, darp, tehdit, zorla maddi menfaat temin etme, mala zarar verme, korsan ve izinsiz gösteri eylemlerine karıştıkları belirtildi.

Yapılan araştırma sonucunda zanlıların 29 Ocak 2004 tarihinden bugüne kadar başta Maltepe olmak üzere çeşitli ilçelerde kıraathaneye bomba atılmasından vatandaşın darp edilmesine; işyerlerine molotofkokteyli atılmasından güvenlik güçlerine saldırıya kadar 19 ayrı olaya karıştığı tespit edildi.

ADLİYEYE SEVKEDİLDİLER

Örgütün toplumda saygınlık sempatizan kazanmak amacıyla "Fuhuşa, kumara, uyuşturucuya ve yozlaşmaya hayır" sloganı adı altında kampanya başlattığı öğrenildi.

Fuhuş yapmanın ve yaptırmanın, kumar oynamanın ve oynatmanın , uyuşturucu alıp satmanın ve kullanmanın toplum tarafından da önemli suçlar arasında kabul edilerek bunları yapanların hedef gösterilip hatta cezalandırıldığı öne sürüldü.

Ayrıca şüphelilerin, porno sitelere girilmesine izin verilen internet kafelere baskınlar yapılarak işyeri sahiplerinin darp edildiği iddia edildi. Şüphelilerin, suçlu gördükleri kişilerin “Haydar Hakyemez" yazılı sopalarla dövüldüğü, halkın kampanyayı desteklemesi üzerine de örgüt üyeleri aldıkları talimat doğrultusunda örgüt adına para toplamaya başladığı öne sürüldü.

Emniyette işlemleri tamamlanan 2’si kadın 13 kişi Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi

Mehmet AKTARAN/İSTANBUL (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.