Hayvanlar hakkında 9 ilginç gerçek

Hayvanlar alemi bazen şaşırtıcı olabiliyor. Hediye, parmak izi, yakın arkadaş... Bunların sadece insanlar dünyasına ait terimler olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İşte hayvanlar dünyasına ait daha önce hiç duymadığınız ilginç gerçekler.

22 Nisan 2020, Çarşamba 16:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1-Köpeklerin kuyruklarını sallama yönü duygularını belirliyor

1-Köpeklerin kuyruklarını sallama yönü duygularını belirliyor

Hayvanlar arasında en sadık dost olarak bilinen köpeklerin duygularını belli etmek için kuyruklarını salladıkları bilinse de genelde mutlu olduğu zaman kuyruklarını salladıkları düşünülür. Halbuki köpekler, mutlu olduklarında kuyruklarını sağa doğru, mutsuz olduklarında sola doğru sallar.


2-Koalaların parmak izleri insanlarınkine çok benziyor

2-Koalaların parmak izleri insanlarınkine çok benziyor

Koalaların parmak izleri insanların parmak izine o kadar benzer ki, mikroskop altında bile ayırt etmek zordur. Ayrıca şempanze ve gorillerin parmak izleri de insanların parmak izleri ile inanılmaz derecede benzerlik gösterir.


3-Muhabbet kuşları tek tiptir

3-Muhabbet kuşları tek tiptir

Orijinal muhabbet kuşu, diğer bir tabirle vahşi muhabbet kuşu, baş kısmının sarı, gövdesinin yeşil olduğu tek tip kuşlardır. Kafasının üzerinde çizgiler bulunur. Bu çeşit haricindeki tüm muhabbet kuşları, kafeslerde yetiştirilerek üretildi.


4-İneklerin yakın arkadaşları var

4-İneklerin yakın arkadaşları var

Yapılan araştırmalar sonucu, ineklerin devamlı aynı inekler ile vakit geçirdikleri ve kalabalık içerisinde bile devamlı aynı ineği tercih ettikleri, kendilerine en yakın arkadaş seçtikleri keşfedildi. Ayrıca bu inekler, en yakın arkadaşlarından ayrı kaldıkları zaman strese girip normal davranışlarından farklı davranışlar gösteriyor.


5-Penguenler hediye verir

5-Penguenler hediye verir

Erkek penguenler, dişilerine eş olmayı teklif etmek için onlara bir çakıl taşı hediye eder. Dişi penguen bu hediyeyi kabul ederse eş olmayı kabul ettiği anlamına gelir.


6-Karidesin kalbi kafasında yer alır

6-Karidesin kalbi kafasında yer alır

Karideslerin farklı bir anatomik yapısı vardır. Bazı araştırmalarda tek bir iskelet sisteminin bulunmasından kaynaklı kalbinin göğüs boşluğunun olduğu kısma denk geldiği söylense de, çoğunlukla kalbinin baş kısmında olduğu belirtiliyor.


7-Sümüklü böceklerin 2 burnu var

7-Sümüklü böceklerin 2 burnu var

Diğer birçok hayvanın aksine sümüklü böcekler geleneksel bir buruna sahip değildir. Koku almak için kafasının üzerinde bir çift dokunaç bulunur. Ayrıca sümüklü böcekler, uçlarında göz bebeği bulunan iki dokunaca daha sahiptir. Bu dokunaçların da burun zannedilmesinden dolayı sümüklü böceklerin 4 burnu olduğu düşünülür.


8-Çayır köpekleri birbirlerini öper

8-Çayır köpekleri birbirlerini öper

Çayır köpekleri, birbirini tanımak için ön dişlerini birbirine dokundurur. Dışarıdan bakan biri için bu hareket bir öpücük gibi gözükür. Bu sebeple hayvanat bahçesindeki ziyaretçileri çayır köpeklerinin öpüşüp kucaklaştığına inanmaktadır.


9-Tilkiler sağır olarak doğar

9-Tilkiler sağır olarak doğar

Tilkiler, 100 gram ağırlığında, kör ve sağır olarak doğuyor. Yeni doğan tilkilerin anneleri devamlı onların yanında dururken babaları anneleri ve tilkilere yemek getiriyor.

Kaynak: Ajanimo

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kedi böbrek naklinden kök hücre sayesinde kurtuldu