HDP sözcüsü Bilgen: Silopi'de sivillerin ölümü yargılamayı gerektirir

HDP sözcüsü Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Silopi'de hendek kapatmayla ilgili olarak güvenlik güçleriyle YDG-H'liler arasında çıkan olaylarla ilgili olarak, "Silopi'de sivillerin ölümü, çok ciddi hesap vermeyi, yargılamayı gerektirir" dedi

07 Ağustos 2015, Cuma 18:32
A A
HDP sözcüsü Bilgen: Silopi'de sivillerin ölümü yargılamayı gerektirir

Kars’ta basın toplantısı düzenleyen Ayhan Bilgen, Silopi’de meydana gelen olayların başka kentlere yayılmasından endişe ettiklerini bildirdi. Sivillerin bulunduğu mekanlara ateş açılması yönünde bilgilerin ulaştığıni ileri süren Bilgen, İçişleri Bakanı’nın sivillerin bulunduğu mekanlara ateş açılmaması yönünde talimat verildiğine dikkati çekti.

Sivillerin zarar görebileceği bir çatışma ortamının kabul edilemez olduğuna işaret eden Bilgen, "İçişleri Bakanı’nın talimatına rağmen eğer çatışma durdurulamıyorsa, ya farklı inisiyatifler var, ya da İçişleri Bakanına rağmen bu operasyon devam ediyor. Ya da onun bilgisi dahilinde sivillerin ölümü yaşanıyor. Her iki, durumda son derece ciddi sorumluluk bulur. Çok ciddi hesap vermeyi, yargılamayı gerektirir" diye konuştu.

Koalisyon kurulamaması ve ülkenin bu koşullar altında erken seçime gitmek zorunda kalırsa savaşın daha da tırmanacağını, çok daha büyük kayıplar, çok daha telafisi imkansız sonuçlar ve geri dönüşümü olmayan bir iç savaş tehlikesi yaşanabileceğini iddia eden Bilgen, şunları söyledi:

"Bizim için hiçbir iktidar, hiçbir imkan, hiçbir ikbal, hiçbir koltuk insan hayatından daha değerli olamaz. Dolayısıyla bütün sivil toplum örgütlerinin, bütün kanaat önderlerini, barış aktivistlerine ve Türkiye’nin istikrarından, Türkiye’nin barışından yana olanların bütün müttefikleri, bütün dost ülkeleri de bu süreçte barıştan yana tutumlu olmaya, sorumluluk üstlenmeye ve Türkiye’de biran önce demokratik bir barış ortamının tesis edilmesi için sorumluluk almaya çağırıyoruz."

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.