Hem lezzet hem şifa deposu: Rezeneyi sofranızdan eksik etmeyin

Rezene tohumları hem yemeklere lezzet katıyor hem de çayı yapılarak şifa dağıtıyor. İşte rezene hakkında faydalı bilgiler.

Son Güncelleme:
A A

Rezene sayısız faydası olan, sofralarımıza baharat olarak gelen ancak en çok da çayını yaparak tükettiğinizi bir bitki. Rezenenin tıp ve aşçılık alanında kullanımının zengin bir tarihi vardır. Rezene tohumlarının kokusu anason ve meyanköküne benzer ve ekmeklere, bazı İtalyan soslarına ve lahana turşusuna konur. 

İlaç olarak rezene tohumları önemli bir gaz giderici olarak ve sindirim ve üreme sistemlerindeki kasları rahatlatmak için kullanılır. Bebeklerde yapılan iki çalışma, rezene tohumunun tek başına ya da oğulotu ya da mayıs papatyasıyla birlikte kullanıldığında kolik ağrısını azalttığını göstermiştir. Bağırsak kramplarını engellemek için gaz gidericiler ve kabızlık gidericilere eklenir. Kronik kabızlık çeken insanlar üzerinde yapılan 28 günlük bir çalışmada rezene içeren bir çayın etkili olduğu ve vücut tarafından iyi tolere edildiği görülmüştür. Hindistan’da nefes ve sindirimi güçlendirmek için rezene tohumları çiğnemek yaygın bir alışkanlıktır ve birçok Hint restoranında şekerlenmiş rezene bulabilirsiniz. 

Rezene tohumu adet sancısı çeken kadınlara yardımcı olabilir. Yapılan bir çalışmada rezenenin, yaygın olarak reçete edilen bir anti-enflamatuvar ilacı olan mefenamik asitle eşit derecede sancı giderici özelliğe sahip olduğu görülmüştür. Geçmişte rezene laktagog olarak anne sütünü arttırmak amacıyla kullanıldı, ama bitkinin bu yönde olumlu bir etkisinin olduğunu gösteren bilimsel bir kanıt yoktur. Rezene tohumları boğaz iltihabı ve ağız kokusuna karşı çok iyi gargara olur.

REZENENİN TEDAVİ AMAÇLI KULLANIMI

REZENENİN TEDAVİ AMAÇLI KULLANIMI

✚ Sindirim

✚ Kolik ağrıları

✚ Adet krampları

✚ Öksürük ve soğuk algınlığı

KULLANIM ŞEKLİ

KULLANIM ŞEKLİ

ÇAY: 1 bardak kaynar suya yarım çay kaşığı ezilmiş rezene tohumu atın, 10 dakika demleyip süzün. Çocuğunuza verecekseniz ılıştırın.


UYARILAR

UYARILAR

Rezene her ne kadar güvenli bitkiler sınıfında kabul edilse de HAMİLELİK sırasında kullanılmamalı, mutlaka tüketilecekse doktora danışılmalıdır.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Hollywood yanağı hakkında merak ettikleriniz