Henüz 16 yaşında, listelerde 1 numara: Aleyna Tilki

İlk kez bir ses yarışmasında boy gösterip dikkat çekti. Sonra müziğe ara vermedi, sürekli çalıştı. Daha yaşı çok küçük, ancak başarısı yaşından büyük. Emrah Karaduman’la birlikte çıkardığı ilk şarkısı ‘Cevapsız Çınlama’ müzik listelerinde haftalardır bir numaraya yerleşen Aleyna Tilki dünya starı olmayı hayal ediyor

08 Ekim 2016, Cumartesi 10:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

İlk kez bir ses yarışmasında boy gösterip dikkat çekti. Sonra müziğe ara vermedi, sürekli çalıştı. Daha yaşı çok küçük, ancak başarısı yaşından büyük. Emrah Karaduman’la birlikte çıkardığı ilk şarkısı ‘Cevapsız Çınlama’ müzik listelerinde haftalardır bir numaraya yerleşen Aleyna dünya starı olmayı hayal ediyor

lk şarkın ‘Cevapsız Çınlama’yı 16 yaşında çıkardın, iTunes’un müzik listelerine birinci sıradan girip herkesin merakını üzerinde topladın. Kendinden bahseder misin?

lk şarkın ‘Cevapsız Çınlama’yı 16 yaşında çıkardın, iTunes’un müzik listelerine birinci sıradan girip herkesin merakını üzerinde topladın. Kendinden bahseder misin?

- Annem Trabzonlu, babam Konyalı. Dört yaşıma kadar Konya’da yaşadım. Annem bakanlığa bağlı özel kız öğrenci yurdu işletiyor. Babam askeriyede memur, onun işi dolayısıyla önce Konya’dan İzmir’e, 10 yaşımdan sonra da İstanbul’a taşındık. Ailem bana hep çok güvendi ve beni özgür yetiştirdi. Şarkıya gelirsek; ben hem şarkıya hem de klibe güveniyordum. Ama bu kadar hızlı yükselmesini beklemiyordum. İnsanların beni sadece sesim veya görüntüm için değil, bütün olarak sevdiklerini düşünüyorum. En çok ruhumu hissettiler sanırım.

Müzik merakı bu hikâyenin neresine denk düşüyor?

Müzik merakı bu hikâyenin neresine denk düşüyor?

- Annem çok güzel şarkı söyler. Ben de evde sürekli onun dinlediği şarkılarla büyüdüm. Daha üç yaşımdayken annem evde Beyoncé, Shakira çalar, ayrıca bana onların dans koreografilerini ezberletirdi. Sekiz yaşımda yerel bir televizyon kanalının şarkı yarışmasına katıldım. O gün ayakta alkışlandım, madem bu yaşımda insanlar beni alkışlamak için ayağa kalkıyor, o zaman bundan sonra da şarkı söylemeliyim diye düşündüm ve bu işi yapmaya karar verdim.

Sekiz yaş bunları düşünmek için çok küçük değil mi? Siz acaba ailenizin proje çocuğu muydunuz?

Sekiz yaş bunları düşünmek için çok küçük değil mi? Siz acaba ailenizin proje çocuğu muydunuz?

- Hayır, hep kendi duygularımla ilerledim. Benim için müzik ve sahne en büyük tutkuydu. Televizyonda görünürsem şansım açılabilir diye düşünerek, 14 yaşımda da ‘Yetenek Sizsiniz’ yarışmasına katıldım. Yarıfinale kadar ilerledim. Ve sahne çalışmalarına başladım. Bu sırada aranjör ve DJ Emrah Karaduman beni ekranda gördü. Ve çalışmaya başladık.

Şarkıyı aksanlı söylüyorsun. Türkçen neden bozuk gibi?

Şarkıyı aksanlı söylüyorsun. Türkçen neden bozuk gibi?

Okulda yıllardır İngilizce eğitimi görüyorum. Bir yandan da Rusçayı çok seviyordum ve öğrendim. Evde Rusça konuşuyorum. Bu da aksanıma yansıyor. Arada kafam karışıyor.

Erken yaşta gelen şöhrete karşı gard aldın mı?

Erken yaşta gelen şöhrete karşı gard aldın mı?

- İnsanın sevdiği şey, korktuğu şey olamaz. Küçükken önümde seyirciler olduğunu hayal ederek gözlerimi kapatır, onlara ellerimi uzattığımı düşünürdüm. Çekeceğim kliplerin senaryolarını küçük yaşta aklıma yazmıştım bile.

Ruhuma güveniyorum. Sadece sanat yapmak istiyorum, kaygan zeminler beni korkutmuyor.

- Sanat benim için insanların ruhuna kırmızı bulaştırmak. Ben bunu becermek istiyorum.

- Şimdiye kadar müzik eğitimi almamıştım. Ama şimdi sesimi kaybetmemek için vokal koçuyla çalışmalara başladım. Kaygım yok.

Annem, babam hep yanımda. Sosyal medyamı bile bazen onlar yönetiyor. Konser günleri mutlaka benimle geliyorlar. Arkamda oldukları sürece başıma bir şey gelmez.

Dokuz yaşımdan beri psikolojiye ve felsefeye ilgiliyim. Parapsikolojiye ve kişisel gelişime de meraklıyım. Küçük yaşlardan beri insanların ruhlarının renklerini hissediyorum. Uğurlu rakamlarını biliyorum

** Dünya starı olmak istiyorum. Bu yüzden küçük yaşta müzik dünyasına girmek benim için büyük artı oldu. Sürekli yabancı dil çalışıyor, vizyonumu geliştirmek için elimden geleni yapıyorum. ** Selda Bağcan benim için bir tutku. Onunla düet yapmak benim için büyük bir lütuf olurdu. ** Konservatuvara gitmek yerine alaylı olarak müzik yapmak istiyorum. Hayalim psikoloji okumak. ** Yedi yıldır üzerinde çalıştığım bir kitap var: ‘Deli Kız ve Sigara Yanıklı Dilenci’. Bu kitapta roman ve kişisel gelişimle yeni bir kategori yarattım. Üç boyutlu yazıyorum ve yazdıklarım çok net anlaşılmıyor. Bir cümleyi bile anlamak için birkaç sefer okumak lazım.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 5 dakikada magazin turu (24 Şubat 2020)