'Hepimiz kadınız'

İran'da rejim karşıtı eylem yapan Macid Tavakoli'yi kadın kılığına sokarak fotoğrafını çeken polislere tepki İranlı erkeklerden geldi

14 Aralık 2009, Pazartesi 05:00
A A

İran’ın başkenti Tahran’da geçen pazartesi günü rejim karşıtı gösteri düzenlenmişti. Öğrenci hareketinin liderlerinden Macid Tavakoli bu gösteriler sırasında tutuklanmıştı. Gazeteler Macid Tavakoli’nin başörtüsüyle kadın kılığına girmiş fotoğraflarını yayınlamıştı. Fotoğraflar tepki çekince İran polisi Macid Tavakoli’nin kadın kılığında kaçarken yakalandığını açıklamıştı.

BAŞÖRTÜSÜNE PROTESTO

Rejim karşıtları ise bu açıklamanın doğru olmadığını, polisin Macid Tavakoli’yi küçük düşürmek için kadın kılığına soktuğunu öne sürmüştü. Macid Tavakoli’ye destek olmak isteyen erkek protestocular Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerine başörtüsüyle kadın kılığına girmiş fotoğraflarını koymaya başladı. Katılım arttıkça protesto Macid Tavakoli’ye destekten başörtüsü zorunluluğuna protestoya dönüştü.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.