Her 10 kişiden birinde huzursuz bağırsak sendromu var (İBS nedir?)

Her 10 kişiden birinde huzursuz bağırsak sendromu var (İBS nedir?)

Doç.Dr. Akif Altınbaş, dünyada görülme sıklığı giderek artan huzursuz bağırsak sendromu (İBS) rahatsızlığının Türkiye’de her 10 kişiden birinde görüldüğünü belirterek rahatsızlığın hastaların hayat kalitesini olumsuz etkilediğini söyledi

14 Aralık 2017, Perşembe 17:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Medicana Konya Hastanesi Gastroenteroloji Uzman Doç. Dr. Akif Altınbaş, huzursuz bağırsak sendromu hakkında şu bilgileri verdi: “Sıklıkla genç ve orta yaş grubunda görülen İBS, bağırsak alışkanlığında değişim ve karın ağrısı ile seyreden bir rahatsızlıktır. Altta yatan organik bir patoloji yokluğunda görülen karın ağrısı, sıklıkla iyi lokalize edilemez ve büyük abdest ihtiyacını giderdikten sonra kısmen bir rahatlama hissedilir. Karın ağrısı gece olmaz iken; stres ve uykusuzluk ile ve yemek sonrasında artış gösterir.”
 
Rahatsızlığın, dünyada görülme sıklığının giderek artığına dikkat çeken Doç.Dr. Akif Altınbaş “Türk toplumunda yaklaşık her 10 kişiden birinde görülmektedir. Ancak her İBS hastasının kliniği de benzer seyretmez. Özellikle sabahları olmak üzere, günün her saatinde karın ağrısını takip eden ishal ile seyreden ishal ağırlıklı İBS'nin yanında bazı hastalarda kabızlık ön plandadır. İshal-normal kıvamlı gayta- kabızlık şeklinde değişim gösteren bir ara formun varlığı da İBS hastalarını değerlendirirken unutulmamalı” şeklinde konuştu.

BESLENME DÜZENİ ŞİKAYETLERİ AZALTIYOR

Kadınlarda sık görülen İBS rahatsızlığını ortadan kaldırıcı bir tedavi yönteminin olmadığını ifade eden Akif Altınbaş, tedavinin ağırlıklı olarak hasta şikayetlerine yönelik olduğunu belirterek “İshal şikayeti ön planda olan hastalarda anti-diyareik ilaçlar tercih edilirken kabızlık ile seyreden olgularda ise gıdalardaki lif oranlarını artırıp su tüketimini artırmayı hedeflemek en doğru yöntem olacak. İshal ve şişkinliğin ön planda olduğu vakalarda antibiyotik veya probiyotik kullanımının yararı son yıllarda gösterilmiş. Antibiyotik kullanımı veya şiddetli bir gastroenterit sonrası ortaya çıkan İBS tablolarında aç karnına günde tek seferde alınacak probiyotiğin faydası göz ardı edilmemeli. Evde yapılmış yoğurdun veya salatalık turşusunun probiyotik desteği veya düzenli yapılacak egzersizin bağırsak düzeni konusundaki katkısı İBS şikayetlerinin azaltılması konusunda önemli” açıklamasında bulundu.

HAYAT KALİTESİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

İBS’nin ihmal edilmemesi gereken bir hastalık olduğu konusunda uyaran Doç.Dr. Akif Altınbaş, “Özelikle genç insanlarda görülmesi ve alevlenmelerin olduğu dönemlerde hayat kalitesini ciddi oranda bozması nedeni ile İBS ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlık. Toplumda sık görülmesi ve çoğunlukta gençlerde olması nedeni ile ayrıntılı tetkik sadece risk faktörü olan hastalarda yapılmalı. Bunun yanında,  İBS hastalarında sürece psiko- sosyal sorunların da sıklıkla eşlik ettiği görülüyor. İBS hastalarında süreç uzadıkça ve hastanın şikayetlerini azaltacak etkin bir tedavi yöntemi bulunmadığı durumda erken dönemde olmayan anksiyete bozukluğu, kaygı-durumları bozukluklarının da zaman içinde sürece dahil olduğu dikkati çekiyor” dedi.
 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Siğillerinizden doğal yöntemlerle kurtulun