Her 5 kişiden 1'nin bağırsağı 'huzursuz' (IBS nedir?)

Her 5 kişiden 1'nin bağırsağı 'huzursuz' (IBS nedir?)

Karında ağrı, şişkinlik, guruldama gibi belirtilerle kendini belli eden Huzursuz Bağırsak Sendromu (IBS), uzun süredir bilinmesine rağmen kesin nedeni ortaya çıkarılamıyor. Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Murat Keskin, "Tüm dünyada her 5 kişiden 1'inde bu rahatsızlık var" dedi

14 Haziran 2018, Perşembe 12:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Medicana Bursa Hastanesi Gastroenteroloji Uzm.Dr. Murat Keskin, IBS yani halk arasında bilinen adıyla Huzursuz Bağırsak Sendromu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Günümüzde en çok kabul edilen görüş psikolojik, psikososyal, çevresel ve genetik faktörlerin birlikte rol oynadığıdır. Eskiden spastik kolon, spastik kolit diye adlandırılan bu hastalığın sıklığı yaşla birlikte artar ve genellikle 45 yaşından önce belirtiler görülmeye başlar. Tüm dünyada her 5 kişiden 1'inde bu rahatsızlık var. Her hastada ise farklı şikayetler görülebilir" diye konuştu.

IBS TANISI NASIL KONULUR?

Hastaların yarısında salya veya sümüksü akıntı içeren dışkılamanın mevcut olduğunu ifade eden Uzm.Dr. Murat Keskin, "Bu hastalarda dışkıda kan, kilo kaybı, beslenme bozukluğu, gece uykudan uyandıran ishal olmaz. Bağırsak ağrısı dışında midede yanma, erken doyma, bulantı, kusma, sık idrara çıkma, idrar torbasını tam boşaltamama hissi, sancılı adet görme, iktidarsızlık, yaygın kas ağrısı, bel ağrısı, baş ağrısı, halsizlik, uykusuzluk ve konsantrasyon bozukluğu da İBS ile birlikte görülen birkaç semptomdur.

İBS tanısı, tanı kriterlerine uyan hastalarda ancak altta yatan başka bir hastalık olmadığının gösterilmesiyle konulabilir. Hastalık uzun sürelidir, tekrarlayıcıdır, kansere dönüşmez ve ölüme sebep olmaz. Hastaların yüzde 70’i hafif şiddetli hastalığa sahiptir. Bu grup hastalarda hayat tarzlarının ve diyet alışkanlıklarının değiştirilmesi önerilirç Her hastada kullanılan standart bir diyet listesi yok" dedi.

IBS HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELER?

Uzm. Dr. Murat Keskin, hastalığın belirtilerini, "Karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, kabızlık, ishal veya kabızlık-ishal atakları, zeytin tanesi veya keçi dışkısı şeklinde dışkılama, pelte kıvamında dışkılama, acil dışkılama hissi, karında şişlik, gaz, tokluk hissi, karında guruldama ve yellenme, dışkılama ile bağırsağı tam boşaltamama hissi en sık rastlanan şikâyetlerdir. Hastalarda karın ağrısı hiçbir zaman uykudan uyandırmaz. Ağrı genellikle yemekle veya stresle artar, buna karşılık gaz çıkarmakla ya da dışkılama ile geçer. Kabızlığı olan hastalar ise bol su ve lifli gıdalar tüketmeli" diye sıraladı.

DHA


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Böbreklere iyi gelen gıdalar