Her gün corona virüs haberlerini izlemek ne kadar doğru?

Aralık 2019'da başlayan corona virüs salgını hayatımızda radikal değişikliklere yol açtı. Her gün artmaya devam eden hasta sayısı, virüsten hayatını kaybedenlerin sayısını televizyonlardan öğrenir olduk. Ancak bu durum bazı insanlarda takıntı haline gelmiş olabilir. Corona virüsle ilgili haberleri çok fazla izlemenin bazı olumsuz yanları var. Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney konu hakkında bilgiler verdi.

19 Ekim 2020, Pazartesi 11:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Aralık 2019’dan bu yana corona virüs pandemisi haberleri ile yatıp kalktık. İlk başlarda gidişatı merak ettik. Sonra ona karşı kendimizi nasıl savunmamız gerektiğini öğrendik. Bundan sonra, günlük sayıları öğrenme sırası geldi. Şimdilerde hala en önemli gündem günlük corona virüs sayıları. Günlük rakamları öğrenmek için televizyona kilitlenir olduk adeta. Peki her gün bu haberleri izlemenin sakıncaları neler?

Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, her gün corona virüs haberleri izlemenin yan etkilerini şöyle sıralıyor:

  • Endişeli insanlar her haber izlediklerinde, kendisi ve ailesi için daha fazla kaygılanırlar. Bunun sonucunda sürekli alarm halinde, üzüntülü ve gergin olurlar.
  • Üzüntülü ve gergin kişiler bir süre sonra sürecin devam etmesinden dolayı tükenmişlik yaşarlar.
  • Corona virüs haberlerini çok seyretmek kişilerde ümitsizlik, çaresizlik, hayal kırıklığı yaratır. Bunu sonucu olarak, depresyona kadar ilerleyen psikiyatrik durumlar oluşabilir.

  • Bazıları için bu haberler, takıntı haline dönüşmüştür. O akşam haberleri seyretmediyse, gece mutlaka internetten haber almak gereği duyarlar. Aksi halde huzursuzluk duyarlar.
  • Sosyal medyada sürekli çıkan ve gerçeği yansıtmayan haberler ise insanlarda aşırı bir panik duygusuna neden olabilir. Zaten sosyal medyada çoğu haberin kaynağı da belirgin değil.
  • Bu tür haberlere maruz kalan çocukların endişesi de, oldukça artar.
  • Bu haberleri seyretmek; özellikle psikiyatrik sorunları olan ve tedavi gören insanların da tedavisini olumsuz etkiler.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Öz saygınızı korumanıza yardımcı olacak 5 alışkanlık