Her gün karabiber yerseniz vücudunuzda neler olur?

Karabiber hepimizin evinde olan ve hemen tüm yemeklerimizde kullandığımız bir baharat. Peki karabiberin vücudumuza olan etkilerini biliyor musunuz?

25 Mayıs 2019, Cumartesi 11:49
A A

Evinde karabiber bulunmayan yoktur. Sofraların vazgeçilmezi tuz kadar büyük önem taşıyan karabiber hakkında bilinmeyen bir şey varsa o da vücudunuza ne kadar faydalı olduğudur. 

 

Karabiberin içinde piperin isminde bir madde bulunuyor. Bu bileşen kullandığınız ilaçların emilimini hızlandırıyor. En iyisi de piperinin etki etmesi için tüketmeniz gereken karabiber miktarının fazla olmaması.  Karabiberi ise hazır almak yerine kendiniz çekmelisiniz. İşte karabiberin bilinmeyen beş faydası: 

 

1- SİNDİRİM SİSTEMİ BOZUKLUKLARINI ÖNLER

1- SİNDİRİM SİSTEMİ BOZUKLUKLARINI ÖNLER

Karabiber, mide asidi salınımını dengeler ve bağırsaklarda iltihap önleyici görevi görür. Ülser riskini de azaltır.  

 

2- AĞRI KESİCİLERİN ETKİSİNİ ARTTIRIR

2- AĞRI KESİCİLERİN ETKİSİNİ ARTTIRIR

Karabiberde bulunan piperin isimli madde ağrı kesicilerin etkisini arttırır. Böylelikle daha az dozda ağrı kesici alabilirsiniz ve daha az yan etkiyle karşılaşırsınız.  

3- DİŞ SAĞLIĞI İÇİN İYİDİR

3- DİŞ SAĞLIĞI İÇİN İYİDİR

Yine piperin, dişeti sağlığı için önemlidir. Dişetlerini sağlığına kavuşturarak diş kaybını önler.  

4- BESİNLERİN EMİLİMİNİ SAĞLAR

4- BESİNLERİN EMİLİMİNİ SAĞLAR

Piperin, sindirim sistemi için çok önemlidir. Vitamin ve minerallerin emilimini arttırır. Vücudunuza daha fazla B,C vitaminleri ve selenyum alırsınız.  

5- ZERDEÇALIN ETKİLİ ŞEKİLDE EMİLİMİNİ SAĞLAR

5- ZERDEÇALIN ETKİLİ ŞEKİLDE EMİLİMİNİ SAĞLAR

Zerdeçalın içinde bulunan kürkümin maddesi vücudumuz için çok önemlidir. Ancak vücudumuz kürkümini kendi başına ememez. Karabiber de buraya devreye giriyor ve emilimi sağlıyor. Yemek yaparken zerdeçal ve karabiberi bir arada kullanın.  

Sıradaki haber yükleniyor...