Her okul farklı TEOG puanı kullanacak

Her okul farklı TEOG puanı kullanacak

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da liselere kayıtlarda veliler birbirinden farklı puanlar kullanmak zorunda kalacak. Çünkü her kolej Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) derslerinin sınav sonuçlarının ya tümünü ya da bazılarını kullanacak

29 Nisan 2016, Cuma 05:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kolejler 4 farklı puan türü ve hesaplama ile öğrenci alacak. Merkezi yerleştirmeye girmeyen özel okullar kendi taban puanlarını açıklayacak, veliler bu okullara çocuklarının puanlarına göre başvuracak. Önkayıt-kesin kayıt yöntemi ile öğrenci alacak özel okullar için tercih listesi hazırlanmayacak. Ancak devlet okullarıyla birlikte merkezi yerleştirmeye giren okullar tercih listesine konacak. Bu okullara yerleştirmeler tıpkı devlet okullarında olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından merkezi olarak yapılacak. İşte bu puanlar ve özel okulların nasıl öğrenci alacağı:

4 DERS 8 SINAV

Amerikan Robert, Üsküdar, Tarsus, İzmir Amerikan ile Fransız liseleri TEOG'un Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinden yapılan toplam 8 sınavın sonucunu kullanacak. Okul notları önemli olmayacak. Alman Lisesi ise bu derslerden 3'ünü kullanıp, İnkılap Tarihi yerine Yabancı Dil puanını dikkate alacak.

12 SINAV VE OKUL NOTU

Galileo Galilei İtalyan Lisesi, İtalyan Lisesi ve Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu ise 6 dersten yapılan toplam 12 TEOG sınav sonuçlarını kullanacak. Okul notlarını da dikkate alacak. Bu okullar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP) dikkate alacak.

İLKÖĞRETİMDEN GEÇİŞ YAPACAK

İlköğretim okulları olan liselerin birçoğu dışarıdan gelen öğrencilerini TEOG puanlarına göre alırken, kendi ilköğretimden gelen öğrencilerini ‘not ortalamalarını’ dikkate alarak, lisesine devam ettirecek. 

SADECE TEOG SONUÇLARI ÖNEMLİ

Bazı liseler de taban puan açıklamayacak ama başvurulanları puan üstünlüğüne göre kayıt edecek.

DEVLET OKULLARI 'YEP' DİYECEK

Anadolu ve fen liseleri başta olmak üzere devlete ait tüm liselere TEOG Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) ile öğrenci alınacak. Bu puan hesaplamasında 6 dersten yapılan toplam 12 sınav sonucu yüzde 70, üç yıllık okul notları da yüzde 30 etkili olacak. YEP, 500 tam puan üzerinden açıklanacak. Bu okullara tercih listesi hazırlanılarak merkezi yerleştirme ile öğrenci alınacak.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pandeminin gölgesinde erken kayıt