Hesaplı malzemelerle evde kolayca hazırlayabileceğiniz 4 temizlik ve bakım ürünü

Evde kullandığımız temizlik ve bakım ürünleri genellikle zararlı kimyasallar içerebiliyor. Bu kimyasalları içermeyen doğal ürünlerse oldukça pahalı olabiliyor. Gelin hep birlikte hem ucuza mal edip hem de kolayca hazırlayabileceğiniz bu ürünlerin tariflerine bir göz atalım...

Son Güncelleme:
A A
KOLAY BULAŞIK DETERJANI TARİFİ

KOLAY BULAŞIK DETERJANI TARİFİ

MALZEMELER: 1 portakal, 1 limon, 1 greyfurt, yarım litre elma veya üzüm sirkesi, yarım litre su.


KOLAY BULAŞIK DETERJAN NASIL YAPILIR?

KOLAY BULAŞIK DETERJAN NASIL YAPILIR?

Tüm malzemeleri bir kabın içerisinde blenderdan geçirin. Deterjanınız hazır. Deterjanın etkisini arttırmak için limon yerine daha asidik olan misket limonunu kullanabilirsiniz. Bir diğer önerimiz ise; meyveleri kabuklarıyla birlikte kullanın. Hazırlamış olduğunuz deterjanı, spreyli bir kaba alıp cam, yer, banyo, mutfak gibi tüm yüzeylerde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bu tarif durulama gerektirmiyor.

BULAŞIK MAKİNESİ İÇİN TABLET DETERJAN YAPIMI

BULAŞIK MAKİNESİ İÇİN TABLET DETERJAN YAPIMI

MALZEMELER: 1,5 su bardağı boraks, 1 su bardağı karbonat 1 su bardağı da çamaşır sodası veya karbonat 1 su bardağı kaya tuzu 10 damla kadar aromatik yağ 1,5 su bardağı kadar sıcak su.


HAZIRLANIŞI: Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra buz kalıbı gibi bir kalıbın içine koyup sıkıca bastırın ve donup katılaşması için bekledikten sonra kullanın.

JEL BULAŞIK MAKİNESİ DETERJANI YAPIMI

JEL BULAŞIK MAKİNESİ DETERJANI YAPIMI

MALZEMELER: 3 su bardağı sıcak su, 3 su bardağı boraks, 2 su bardağı çamaşır sodası, 2 su bardağı kaya tuzu

BULAŞIK MAKİNESİ İÇİN JEL DETERJAN NASIL YAPILIR? Jel bulaşık makinesi deterjanı hazırlamak için ise kullanacağınız temel madde sudur. 3 su bardağı sıcak suya 3 su bardağı boraks, 2 su bardağı çamaşır sodası, 2 su bardağı kaya tuzu, 10-15 damla esansiyel yağ ekleyin. İyice karıştırıp oda sıcaklığında 24 saat bekleterek jel kıvamında bir deterjan elde etmiş olursunuz. Karışım yaklaşık 1 gün kadar oda sıcaklığında bekletildikten sonra kıvam alacaktır. Bu sürenin ardından hazırlanan deterjan karışımı temiz ve kapalı bir kaba alınarak saklanabilir.


EV YAPIMI ODA SPREYİ TARİFİ

EV YAPIMI ODA SPREYİ TARİFİ

MALZEMELER: Su, Karbonat, Limon suyu Aromatik bir yağ kullanılması yeterlidir.

ODA SPREYİ NASIL YAPILIR?

ODA SPREYİ NASIL YAPILIR?

Öncelikle yarım litrelik bir sprey şişesi temin edilmeli ve şişe içerisine su doldurulmalıdır. Şişeye doldurulacak suyun çeşme suyu ya da içme suyu olması önemli değildir. Su doldurulduktan sonra şişe içerisine bir çay kaşığının ucu ile karbonat ve 4-5 damla kadar da limon suyu ilave edilmelidir. Bu aşamadan sonra şişeye istenilen bir bitkisel yağdan 3-4 damla kadar ilave edilmelidir. Bunun için lavanta yağı, portakal yağı, limon yağı, mandalina yağı, yasemin yağı, leylak yağı, zambak yağı, biberiye yağı ve çay ağacı yağı gibi güzel kokulu yağ çeşitlerinden birisi tercih edilebilir. Tek çeşit yağ kullanmak yerine karışım içerisine farklı yağlardan ilave edilerek karışık bir koku da elde edilebilir. Tüm bileşenler sprey şişesine eklendikten sonra da şişenin ağzı kapatılmalı ve şişe iyice çalkalanmalıdır. Bu şekilde doğal oda spreyi kullanıma hazırdır. Hazırlanan oda spreyinin koku yoğunluğu yetersiz gelirse şişeye bir miktar daha aromatik yağ damlatılarak şişe tekrar çalkalanabilir.

EV YAPIMI DEODORANT TARİFİ

EV YAPIMI DEODORANT TARİFİ

MALZEMELER: Katı olmak kaydıyla 6-8 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, 1/4 bardak ölçüsünde mısır nişastası, 1/4 bardak ölçüsünde karbonat. İsteğe bağlı olarak hoş koku vermesi amacıyla esansiyel yağ (anti bakteriyel özelliğe sahip olan okaliptüs yağı veya lavanta yağı tercih edilebilir.) Saklama kabı.

EV YAPIMI DEODORANT NASIL YAPILIR?

EV YAPIMI DEODORANT NASIL YAPILIR?

Karbonat ve mısır nişastasını karıştırın. Ardından Hindistan cevizi yağını ekleyerek birbirlerine harmanlayın. Hazır deodorant kıvamına ulaştığınızda dilediğiniz esanslı yağları ekleyin.

Hazırlamış olduğunuz deodorantı eski bir deodorant kabına veya küçük herhangi bir kaba boşaltın. Kullanıma hazır!


Hürriyet Aile

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Yaşlanmayan bebek 60 yaşına girdi