Hilmi Özkök: Balyoz Planı'ndan haberim yoktu

Hilmi Özkök: Balyoz Planı'ndan haberim yoktu

Balyoz davasında Genelkurmay eski Başkanı Hilmi Özkök ifade verdi. Genelkurmay eski Başkanı Özkök, "Darbeyle ilgili duyum aldım. Balyoz Planı'ndan haberim yoktu" dedi

03 Kasım 2014, Pazartesi 14:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Anayasa Mahkemesi’nin Balyoz Davası’yla ilgili verdiği “Hak ihlali” kararının ardından aralarında emekli Orgeneral Çetin Doğan, MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Oramiral Özden Örnek, emekli Orgeneral Bilgin Balanlı ve emekli Albay Dursun Çiçek’in de bulunduğu 236 tutuksuz sanığın yargılanmasına başlandı.

HİLMİ ÖZKÖK VE AYTAÇ YALMAN TANIK OLARAK ADLİYEDE

Yeniden görülen Balyoz davasında Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ve Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman tanık olarak ifade vermek üzere öğle saatlerinde adliyeye geldi.

ÖZKÖK: 'SUGA', 'ORAJ', 'BALYOZ' HİÇBİRİNİ DUYMADIM

Yeniden görülen Balyoz davasında tanık olarak ifade verecek olan Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök adliyeye geldi. Özkök duruşma salonunun yapıldığı binaya girerken görüntülendi. Sesli ve görüntülü kayıt sistemi yapılan duruşma salonuna ilk olarak eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök alındı. Kimlik tespiti yapılan Özkök'e sanıkları tanıyıp tanımadığı soruldu. Mahkeme heyetinin önünde hazırlanan bölümde oturarak isimleri tek tek okunan sanıklardan Çetin Doğan, Özden Örnek, Bilgin Balanlı, Doğan Temel, Dursun Çiçek, Engin Alan, Ergin Saygun gibi isimleri tanıdığını "Evet", tanımadığı isimleri "Hayır" şeklinde ifade etti.

'DARBE PLANI YAPILDIĞINA DAİR BİLGİ ALMADIM'

"Bildiklerimi dosdoğru söyleyeceğime namusum ve şerefim üzerine yemin ederim" diyen Özkök'e Mahkeme Başkanının "Balyoz, Çarşaf, Oraj ve Suga gibi planlardan bilginiz var mı" sorusu üzerine Özkök "Darbe planı yapıldığına dair bilgi almadım. "Balyoz", "Suga" "Oraj" gibi planların hiçbirini duymadım. Balyoz'u basından duydum. Suç tarihinde Genelkurmay Başkanıydım. Darbe planı yapıldığına dair bilgi almadım. Bazı dedikodular geldi ama bunlar kimse hakkında dava açılacak, soruşturma açılacak kadar ciddi değildi" dedi.

'İMZASIZ İHBAR MEKTUPLARI GELİYORDU'

Mahkeme Başkanı'nın, "Bazı dedikodular geliyor dediniz. Kim söylüyordu bu bilgileri" diye sorması üzerine Özkök, "Basından duyuyordum. İmzasız ihbar mektupları geliyordu. Bu mektuplar askeriye dışından geliyordu" diye konuştu. Mahkeme Başkanı'nın "Seminerde olası planın işlenmemesi konusunda yazışmanız oldu mu" sorusuna ise, "Genelkurmay ile kuvvet arasında yazışma olmadı. Böyle bir yazışma olmaz zaten" dedi.

SALONDAKİ KİMSE SORU SORMADI

Özkök'e daha sonra sanık ile avukatların sorusu olup olmadığı soruldu. Sanıklar ve avukatlar Özkök'e soru sormadı. Özkök'ün ifadesi yaklaşık 15 dakika sürdü.

YALMAN: BASINDAN ÖĞRENDİM

Daha sonra  eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’ı da tanık olarak dinlendi. Aytaç Yalman, "Balyoz planına ilişkin istihbarat almadım. Belge ve bilgiye sahip değilim. Basından öğrendim" dedi.Balyoz davasında tanık olarak ifade veren  Hilmi Özkök ve Aytaç Yalman ifadelerinin tamamlanmasının ardından duruşma salonundan çıktı

Cem TURSUN-Arzu KAYA /DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mustafa Şentop, yeniden TBMM Başkanı seçildi