Hollanda polisinin zorbalığının fotoğrafları ortaya çıktı

Hollanda polisinin zorbalığının fotoğrafları ortaya çıktı

İşte zorba Hollanda'nın Türk bakan ve heyetine yaptığı alçaklığın fotoğrafları!

14 Mart 2017, Salı 11:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
POSTA.COM.TR

Almanya ile yaşanan salon krizi sonrası Hollanda skandal bir karara imza atmıştı!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Hollanda'daki Türk Konsolosluğu binasına alınmamıştı.

Pasaportuna bir süre el konulan Bakan Kaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayıyla olay yerinden ayrılmıştı.

Bakan Kaya yaşadıklarını şu sözlerle anlatmıştı:
 

BAKAN KAYA O ANLARI ANLATMIŞTI!


Konsolosluk binasına 30 metre kala polisler bizi durdurdu. Gitmemize izin verilmedi. Konsolosmuzun da yanımıza gelmesine izin verilmedi. Etten bir duvar örerek konsolosluğa gitmemize izin verilmedi. Gayriinsani, ahlaki bir muameleyle karşı karşıya kaldık. İfade özgürlüğünden, özgürlükten bahseden Hollanda'da acı bir gece yaşadık. Maslahatgüzarımız, 5 kişilik koruma ekibim gözaltına alındı. Biz de polisler eşliğinde bir sınır merkezindeki polis merkezine götürüldük, 1,5 saat bekletildik. Çok kaba bir muameleye maruz kaldık. Sınırda 1,5 saat bekletildikten sonra Almanya Başkonsolomuzun aracıyla konsolosluğa geçtik, sonra İstanbul'a geldik.


Fatma Betül Sayan Kaya: Cumhurbaşkanımız dön demeseydi orada ölecektim

ZORBA HOLLANDA'NIN RESMİ
Hollanda'nın bu küstah tavrına ait fotoğraflar ülkede yayın yapan Volkskrant gazetesinin internet sitesinde yayımlandı. 
 

KORUMALAR ELLERİ ARACA DAYALI HALDE BEKLETİLİYOR


Freek Van Den Berg'in çektiği o fotoğraflarda Türk koruma polisleri Bakan Kaya'nın aracının yanında elleri araca dayalı halde bekletilirken, hemen arkasındaki Türk yetkililer de aynı şekilde bekliyor.Öte yandan Bakan Kaya'nın aracının camının üstü de pardüsö ile örtüldüğü görülüyor. Bakan Fatma Betül Sayan Kaya'nın aracının ön koltuğunda oturan danışmanı ise bir yandan telefonuyla Türkiye'yle iletişim halinde olduğu görülüyor.

Fotoğraflarda yaklaşık 25 Hollanda polisi 4 araçlık Türk konvoyunun etrafını çepe çevre sarmış görülüyor!


ROTERDAM BELEDİYE BAŞKANI AÇIKLADI


Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb, Aile ve  Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın aracının durdurulması ve  sonrasında sınır dışı edilmesi olayında Hollanda Özel Timi’ne ateş izni  verildiğini söyledi.         

Aboutaleb, kamu yayın kuruluşu NOS TV’te yaptığı açıklamada, Bakan  Kaya’nın yanında "geniş omuzlu" 12 kişinin bulunduğunu ve o kişilerin silahlı  olup olmadığını bilmediklerini ifade ederek "Bu durum korkutucuydu." dedi.         

Bakan Kaya’nın yanındaki kişilerin ateş etme ihtimalini düşündükleri  için özel tim gönderdiklerini belirten Aboutaleb, "Bunun sebebi, olası bir  saldırıda bizim orada olaya hakim olabilmemizdi." ifadesini kullandı.


"ATEŞ ETME İZNİ VERİLMİŞTİ"


Aboutaleb, sunucunun, "Bir bakan gelmiş, orada ne olabilirdi ki?"  sorusu üzerine, "Bakanın korumaları ateş edebilirdi." iddiasında bulundu. Özel  timin sadece korumalar için gönderildiğini söyleyen Aboutaleb, "Bakanın  korumalarının polisin teslim ol uyarısına uymayıp ellerini kemerlerine doğru  götürmeleri durumunda Hollanda Özel Timi’ne ateş etme izni verilmişti." diye  konuştu.         

Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosluğuna geçmesine müsaade edilmeyen  Kaya’nın önce korumaları gözaltına alınmıştı. Kaya’yı aracından çıkarmaya çalışan  polis, vinçli çekici getirip aracı zorla çekme girişiminde bulunmuştu. Aracın  kilidini açmak zorunda kalan Bakan Kaya, başka bir araçla polis eskortuyla  Almanya’ya götürülmüştü.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İsrail'in skandal hamlesi sonrası Türkiye'den peş peşe tepkiler