Hrant Dink öldürülüşünün 10'uncu yıldönümünde anıldı

Hrant Dink öldürülüşünün 10'uncu yıldönümünde anıldı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesinin üzerinden tam 10 yıl geçti. 10 yıldır olduğu gibi bugün de büyük bir kalabalık, anma töreni için Agos gazetesi önündeydi. Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, yaptığı konuşmada, 'Gelin, bu ülkedeki güvercin tedirginliğini kaldıralım. Gelin, güvercinlere kıymayalım' dedi

19 Ocak 2017, Perşembe 13:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Tam 10 yıl önceydi... O sabahki yazısında içindeki güvercin tedirginliğinden bahsetmiş, saat 15:00 sularında Şişli'de çıkardığı gazetesinin önünde vurularak öldürülmüştü Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni  Hrant Dink...

Dink'in eşi Rakel Dink, yaptığı konuşmada, "Gelin, bu ülkedeki güvercin tedirginliğini kaldıralım. Gelin, güvercinlere kıymayalım" dedi.


Hrant Dink, ölümünün 10. yılında anıldı. Katılımcılar, geniş güvenlik önlemlerinin alındığı Şişli Halaskargazi Caddesi’ndeki Agos gazetesinin önünde, saat 12.30’dan itibaren toplanmaya başladı.


 

HDP'YE KÜÇÜK GRUPLAR HALİNDE İZİN VERİLDİ


"Hepimiz Hrantız, hepimiz Ermeniyiz", "Hesap soruyoruz, adalet istiyoruz", "Hrantla Ermeni, Tahir ile Kürdüz" yazılı pankartlar taşıyan HDP Gençlik Kolları, Nor Zartonk, Halk Evleri, ÖDP’lilerden oluşan bir grup da Harbiye’den Agos gazetesi önüne yürümek istedi. Polis, güvenlik kontrolünün ardından bu grubun, küçük gruplar halinde yürümesine izin verdi ve bazı pankartları topladı.

Agos gazetesi önündeki törene Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, oğlu Arat Dink ile kızları Delal ve Sera Dink’in yanı sıra HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ile çok sayıda kişi katıldı.


 

'10 YILDIR ÖZLÜYORUZ AHPARİG'


Üzerinde "10 Yıldır Özlüyoruz Ahparig" yazan dev pankartın asıldığı gazete binasının girişinde, Hrant’ın arkadaşları insan zinciri oluşturdu. Katılımcılar Dink’in öldürüldüğü noktaya kırmızı karanfil bıraktı.

Törende "Sarı Gelin" türküsü, Türkçe ve Ermenice olarak çalındı. Anma törenine katılanlar "Buradayız Ahparig", "Hrant için adalet için", "Faşizme inat kardeşi sloganları attı.Hrant Dink’in öldürüldüğü saat olan 15.05’te saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşu sırasında her yıl olduğu gibi Hrant Dink’in kendi sesinden "Su çatlağını buldu" hikayesi, katılımcılara dinletildi.


 

BİNA TADİLATTA OLDUĞU İÇİN OTOBÜS ÜZERİNDEN KONUŞULDU


Agos gazetesinin eski binasının tadilatta olması nedeniyle, konuşmalar bu yıl ilk kez binanın penceresinden değil, otobüs üzerinden yapıldı.
 

RAKEL DİNK: 10 YILDA NELER NELER OLDU AH SEVGİLİM


Dink’in eşi Rakel Dink, anma töreninde yaptığı konuşmada Hrant Dink’e seslenerek, "10 yıl, dile kolay, tam 10 yıl. Sensiz hiç kolay değil. Sensiz olmak, sevdiğinin yanında olmayışı, hele kalleş bir planla benden almaları ayrıca acı, ayrıca keder ve üzüntü dolu." dedi.Rakel Dink, son 10 yıl yaşananları ise "10 yılda neler neler oldu ah sevgilim. Malatya katliamı, İskenderun, Sevag Balıkçı, Roboski, Gezi Olayları, Suruç, Diyarbakır, Sur, Mardin, Nusaybin, Cizre, Şırnak, Tahir Elçi, Ankara, 15 Temmuz, Maçka, İzmir, Gaziantep, Ortaköy, Havaalanı ve Ortadoğu’daki savaş. Operasyonlar, terör, daha neler neler? İnsanlar korkar oldu, nefes alamaz hale geldi. Kişilikler ayakaltına alındı. Onurlar kırıldı, küçü diyerek anlattı.
 

'BİRKAÇ MİLLİYETÇİ GENÇTEN OLUŞAN ÖRGÜT GİTTİ, YERİNE FETÖ GELDİ'


Hrant Dink’in ardından geçen 10 yıllık dava sürecine de değinen Rakel Dink, "Mahkemelere girdik çıktık. Üzerimize gülündü, hakaret edildi. Önce ’Cinayette örgüt yoktur’ dendi, sonra Yargıtay ’Örgüt varmış ama birkaç milliyetçi gençle sınırlı’ dedi. Sonra gün geldi, cinayeti işleyen, sonra üzerini örten, bundan çıkar sağlamaya çalışan devletin içindeki ittifaklardan biri birden bozuldu... Birkaç milliyetçi gençten oluşan örgüt gitti, yerine FETÖ geldi. Bir ara Ergenekon’muş gibi yaptılar, ama bizim davayı teğet geçti." diye konuştu.'BEKLİYORUZ, BU SONUŞTURMA NE ZAMAN NİHAYETE ERECEK'Olay yeri görüntülerinin yine ortalığa saçıldığını, 10 yıl önce, bu saatlerde, gazetenin önünde sivilden çok jandarmanın olduğunun söylendiğini ifade eden Dink, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bekliyoruz bakalım, kaç yıldır süren bu soruşturma ne zaman nihayete erecek. Daha önce de dedik, yine diyeceğiz. Bu cinayetin faili meşhurdur. Bu cinayetin faili öyle görünüyor ki tüm kademeleriyle devlettir. Bu halkın vicdanının bunu anlamak için 10 yılda ortaya saçılan kepazeliğin ötesinde bir şeye ihtiyacı da yoktur. Yok eğer, devlet değilse yine o devlet kendi içindeki taşları ayıklamakla sorumludur. Bugün sizlerle 10 yıl önce öldürülen eşimin acısını paylaşıyor, davasından bahsediyor olmak inanın acı verici. Ama ülkenin demokratikleşmesi için bu dava da bu milletin önemli bir davası. Tüm bu yaşananlar içinde bizlere gelecek adına hala umut veren tek şey, halkın bu cinayeti vicdanlarında mahkum etmesidir. Bu dava, Türkiye’nin demokratikleşme anahtarlarından biridir. İlla bir şey için kullanacaksanız bunun için tepe tepe kullanın."


'GELİN, GÜVERCİN TEDİRGİNLİĞİNİ KALDIRALIM'


Dink, sadece birlikte yaşamak değil, eşit, mutlu, onurlu ve özgür yaşamanın önemli olduğunu vurgulayarak, "Gelin, bu ülkedeki güvercin tedirginliğini kaldıralım. Gelin, güvercinlere kıymayalım" diyerek sözlerini tamamladı.

Anma töreninin ardından, katılımcılar Agos gazetesi önünden ayrıldı. Tören nedeniyle kapatılan yollar tekrar araç trafiğine açıldı. 


NELER YAŞANMIŞTI?


Suikastın ardından dönemin İçişleri Bakanı, İstanbul Valisi ve İstanbul Emniyet Müdürü kameraların karşısına geçti. Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ''Bu iş örgüt işi değil, milliyetçi duygularla birkaç kişi tarafından işlenmiş'' dedi.


OGÜN SAMAST, YASİN HAYAL, ERHAN TUNCEL


Milliyetçi duygularla cinayeti işlediği iddia edilen Ogün Samast 17 yaşındaydı ve Dink davasının ilk duruşması 2007 yılının temmuz ayında başladı.

18 sanıklı ve 12 saat süren o ilk duruşmada tetikçi Ogün Samast, azmettirici Yasin Hayal, Hayal'in cinayetin planlayıcısı olarak suçladığı Erhan Tuncel de yargılananlar arasındaydı.

Dink ailesinin avukatlığı için 500 avukat başvuruda bulunmuştu.8 Ekim 2007 günü savcılık soruşturma dosyasına ilişkin gizlilik kararı aldı. Böylece soruşturma dosyası dink ailesi avukatlarına da kapatılmış oldu.


SAMSUN VE TRABZON'DA POLİSLERE DAVA


Aynı günlerde Sam taleplere rağmen birleştirilmedi.

Sonraki süreçte tetikçi Ogün Samast'ın dosyası, suçun işlendiği tarihte, 18 yaşın altında olduğu gerekçesiyle ayrıldı ve çocuk mahkemesine gönderildi.

Samast, 25 Temmuz 2011'de, "Tasarlayarak adam öldürmek" ve "ruhsatsız silah taşımak" suçlarından 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.


2012: 'ÖRGÜT YOK' KARARI VE BERAAT


2012 yılında ise mahkeme cinayet için 'örgüt yok kararı' verdi. Yasin Hayal'e azmettirici olarak müebbet hapis cezası, Erhan Tuncel'e için ise beraat kararı verdi.

Aynı yıl devlet denetleme kurulu dink cinayeti ile ilgili raporunu yayınladı. O raporda Hrant Dink'in yaşam hakkının savunulmasında ağır kamu hizmeti kusuru var denildi.


2013: YARGILAMA YENİDEN BAŞLADI


2013 yılında Yargıtay Dink davasında verilen kararları bozdu ve yargılama yeniden başladı. Yargılanma sırası bu kez kamu görevlilerindi.

2104 Aralık ayında Fetullah Gülen cemaatine yönelik başlatılan soruşturmalar Dink cinayetine kadar uzandı. Aralarında Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer gibi isimlerinde bulunduğu emniyetçiler tutuklandı cezaevine konuldu.

2015 yılında ise bu kez yargılanma sırası jandarna görevlilerine gelmişti. Başta dönemin Trabzon İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Öz olmak bazı asklerler hapis cezasına çarptırıldı.


SAMAST'I İZLEYEN 6 JANDARMA İSTİHBARAT GÖREVLİSİ VARDI


5 Eylül 2016'da cinayet gününe ait yeni görüntüler ortaya çıktı. O görüntülerde Ogün Samast'ın yalnız olmadığı, etrafta onu izleyen 6 jandarma istihbarat görevlisi vardı.


 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER KKTC'de orman yangını kontrol altında