Hükümet de Silvan'a bakacak

Hükümet de Silvan'a bakacak

Savcılık ve Genelkurmay'ın ardından, İçişleri Bakanlığı da Silvan'daki saldırıyla ilgili inceleme yapacak

18 Temmuz 2011, Pazartesi 19:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, yaklaşık 4.5 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Arınç, Silvan'da 13 askerin şehit olduğu PKK saldırısıyla ilgili İçişleri Bakanlığı'nın da bir inceleme yapacağını söyledi. Arınç, "Bakanlar Kurulu'nda, olayın İçişleri Bakanlığı'nın da görev alanında olduğunu düşünülmüş ve inceleme yapılması talimatı verilmiştir" dedi.

Hükümetin ihtiyaç gördüğü anda TSK'yı sınır ötesi için görevlendirebileceğini söyleyen Arınç, bakan yardımcılıklarıyla ilgili de, topun bakanlarda olduğunu dile getirdi.

Bülent Arınç, Başbakan Erdoğan başkanlığında yapılan ve yaklaşık 4.5 saat süren toplantı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda, soruları yanıtladı.

İç güvenlikle ilgili konular kapsamında, Diyarbakır Silvan kırsalındaki saldırı konusunda Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın bilgiler verdiğini anlatan Arınç, daha sonra konunun bütün bakanlar tarafından görüşüldüğünü, konu hakkında yeterli bilgi edinilmeye çalışıldığını anlattı.

''Şüphesiz basına yansıdığı kadarıyla 13 askerimizin şehit edildiğini ve 7 askerimizin yaralı olarak tedavi altında bulunduğunu biliyoruz. Olay takip edilmektedir. Genelkurmay Başkanlığımız idari soruşturma açmıştır ve bununla ilgili komutanları görevlendirmiştir. İdari bakımdan yapılacak soruşturma sonuçları daha sonra Başbakanımıza takdim edilecektir.

Bakanlar Kurulumuzda konunun İçişleri Bakanlığımızın da görev alanında olduğu düşünülmüş ve İçişleri Bakanlığımız tarafından da olayla ilgili inceleme yapılması talimatı verilmiştir. Dolayısıyla İçişleri Bakanlığımızın da kendi görev alanı içinde bulunan konular üzerinde inceleme yapacağını söyleyebilirim.''

SINIR ÖTESİ OPERASYON
 

Arınç, bir gazetecinin, ''Muhalefetin sınır ötesi operasyon çağrıları var. Sınır ötesi operasyon gündemde mi?'' sorusu üzerine, şunları söyledi:

''Sınır ötesi operasyon her zaman konuşulur. Bununla ilgili Bakanlar Kuruluna verilen bir yetki henüz süresi dolmadı. Hükümet ihtiyaç duyduğu anda silahlı kuvvetlerimize bu konuda talimat verebilir ve böyle bir olay gerçekleşebilir. Ama bugünkü toplantımızda böyle bir ihtiyaç ve böyle bir operasyonun yapılması konusunda hiçbir görüşme olmadı. Muhalefetin belki olayın etkisiyle yaptığı bir çağrı olabilir veya 'Böyle bir yöntem düşünülüyor mu?' diye sorusu olabilir. Hayır, şu anda elimizde yetki olmasına rağmen, şartların gerektirmesi halinde de uygulanacağı bilinmesiyle tekrar hükümet böyle bir konuyu gündeme getirmiş değil.''

BAKAN YARDIMCILARI BELİRLENMEDİ

Arınç, ''bakan yardımcılarının belirlenip belirlenmediğine'' ilişkin soru üzerine, bu konunun Bakanlar Kurulunda konuşulacak bir konu olmaktan çıktığını söyledi.

Geçen Bakanlar Kurulunda, bu konuda 21 bakanın, bakan yardımcılarını tespit etmeleri ve kararnameleri çıkarmak üzere Başbakanlığa göndermelerinin gerektiğini belirten Arınç, şu ana kadar bu tespit çalışmalarının devam edildiğinin aktarıldığını bildirdi.

Arınç, ''Bu artık hükümetin konusu olmaktan çıktı. İlgili bakanlıkların kendi yapacakları tercih ve atamaya yönelik olarak gündeme gelebilir. Şu anda 'Bakan Yardımcısı şu kişidir. Bununla ilgili kararnameyi Başbakanlığa gönderiyorum' diyen bir bakan arkadaşımız olmadı. Anlıyorum ki henüz tercih ve seçme noktasında çalışıyorlar'' dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Meral Akşener'den iş yerleri yanan esnafa ziyaret