Hüsnü Mübarek hayatını kaybetti

Hüsnü Mübarek hayatını kaybetti

Mısır eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in 92 yaşında hayatını kaybettiğini duyurdu.

25 Şubat 2020, Salı 14:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Mısır eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in 92 yaşında öldüğünü duyurdu.

Mısırlı asker ve devlet adamı Hüsnü Mübarek 1981 ve 2011 yılları arasında Mısır'da cumhurbaşkanlığı yapmıştı.

2011'in Ocak ayında başlayan yaygın halk gösterilerinden sonra, önce 10 Şubat 2011 tarihinde yetkilerini yardımcısı olan Ömer Süleyman'a devretti, ertesi gün de görevinden istifa etti.

Hüsnü Mübarek kimdir?

Mübarek, Kahire'de Mısır Askeri Akademisi'ni (1949) ve Bilbays'taki Havacılık Akademisi'ni bitirdi (1950). Sovyetler Birliği'nde ileri uçuş ve bombardıman teknikleri konusunda öğrenim gördü. Mısır Hava Kuvvetleri'nde çeşitli görevler üstlendikten sonra 1966-69 arasında Hava Akademisi komutanlığını yürüttü. 1972'de Enver Sedat tarafından hava kuvvetleri komutanlığına getirildi. Ekim 1973'te İsrail'le yapılan Yom Kippur Savaşı'nın ilk günlerinde Mısır Hava Kuvvetleri'nin elde ettiği başarılarda önemli rol oynadı. Ertesi yıl mareşal oldu.

Nisan 1975'te devlet başkanı yardımcılığına atandı. Fas, Cezayir ve Moritanya arasında Batı Sahra'nın (İspanyol Sahrası) geleceğiyle ilgili anlaşmazlıkta arabuluculuk yaptı.

11 Şubat 2011'de ise görevini orduya ve anayasa mahkemesine devrederek istifa etti. İstifa ettikten kısa bir süre sonra tutuklandı ve yargılanmaya başlandı. Bir süre idamla yargılandı. 2 Haziran 2012 günü yardımcısı ile birlikte ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Oğulları ile yargılanan birkaç kişi ise beraat etmişti.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dünya dehşet içinde izledi! Rusya görüntüleri yayınladı…