İç hatlarda sis isyanı

Sis nedeniyle dün akşam Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarına inmesi gereken uçaklar başka meydanlara yönlendirildi

22 Kasım 2009, Pazar 10:41
A A

Sis hava ulaşımını olumsuz yönde etkilenmeye devam ediyor. Sis nedeniyle dün akşam Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı'na inmesi gereken uçaklar başka meydanlara yönlendirildi. Uçaklar Atatürk Havalimanı'na inemeyince İstanbul'dan uçacak yolcularda mağdur oldu. Uçakların inemediği Atatürk Havalimanı'nda yolcular saatlerce uçaklarını bekledi.

BUGÜN KADEMELİ OLARAK BAŞLADI

Dün akşam saatlerinde ise THY İstanbul'dan karşılıklı olarak yapılan seferlerini iptal etti. İddia edilen bilgiye göre THY uçuş koordinasyonu sıkıntısını yaşayınca İç hatlar seferlerinin tamamını iptal etmek zorunda kaldı. 

Marmara Bölgesinde dünden beri etkili olan yoğun sis sebebiyle yapılamayan THY iç hat uçuşlarına kademeli olarak başlandı. 

ÖZEL FİRMALAR GECİKMELİ DE OLSA UÇTU

Özel hava yollarının seferlerini gecikmeli de olsa yapması fakat THY'nin seferlerini iptal etmesi Atatürk Havalimanı'nda bekleyen çoğu gurbetçiyi kızdırdı. Yolcular THY'yi yuhlayarak yönetimi istifaya çağırdı. Kendileriyle görüşecek muhatap bulamadıklarını söyleyen yolcular uzun süre alkışlı ve ıslıklı protestoda bulundu. Bu arada İstanbul'a gelen yolcularda bavullarının gelmemesine isyan etti.

Türk Hava Yolları basın müşavirliği bugün yaşanan gecikmeler ve iptalllere ilişkin akşam saatlerinde bir yazılı açıklama yaptı.Yapılan açıklamaya göre; Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı'nda 22 Kasım Pazar günü tekrar sisin etkili olacağını ve bu nedenle  (dün) saat 19.00'dan sonra Atatürk Havalimanı'ndan yapılması planlanan iç hat uçuşlarını iptal edildiği bildirildi.

GÖRÜŞ MESAFESİ 200 METRE

Yapılan yazılı açıklamanın devamı şöyle : "İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yoğun sis nedeniyle 21 Kasım Cumartesi sabah saat 03.50 ile 09.50 arası görüş mesafesinin 200 metreye kadar düşmesi birçok seferde gecikmeye neden olmuştur. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda da benzer şartların olması nedeniyle, Atatürk Havalimanı'na iniş yapacak 43 uçağımız Ankara, Antalya, İzmir, Adana ve Samsun'a yönlendirilmiştir. Yaklaşık 6 saat kapalı kalan meydan seferlerimizin aksamasına ve bazı seferlerin de iptaline sebep olmuştur. Hava şartlarının meydana getirdiği aksaklıktan daha az sayıda yolcumuzun etkilenmesi için bazı seferlerimiz iptal edilmiştir. Akşam saatlerinde Sabiha Gökçen Havalimanı'nın yeniden sis nedeniyle kapanması üzerine 6 uçağımız Atatürk Havalimanı'na yönlendirilmiştir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı'nda benzer şartların 22 Kasım Pazar günü tekrarlanacağını belirtmektedir. Bu nedenle bugün saat 19.00'dan sonra Atatürk Havalimanı'ndan yapılması planlanan iç hat uçuşları iptal edilmiştir. İptal edilen seferlerde seyahat edecek yolcularımıza bilgi verilmektedir. Ayrıca iptal edilen seferlere ilişkin bilgiler THY resmi internet sitesinde yayınlanmaktadır. Yolcularımızın gerçekleştirecekleri seferlerle ilgili bilgi alarak yola çıkmaları önem arzetmektedir. Gelişmeler konusunda bilgilendirmemiz devam edecektir."

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.