İdrar renginiz ne anlama geliyor?

İdrar renginizin sağlığınızla ilgili önemli ipuçları verdiğini biliyor muydunuz?

12 Temmuz 2017, Çarşamba 15:18
A A

Çoğu insan idrar renginin hastalıkların habercisi olduğundan habersiz. Oysa idrarınızın rengine bakarak vücudunuzda neler oduğunu tespit etmek mümkün. İşte 11 farklı idrar rengi ve özellikleri:  

TRANSPARAN

TRANSPARAN

İdrarınız transparan renkteyse çok fazla su içiyorsunuz demektir. Su içmenin sağlığımıza ne kadar yararlı olduğunu bilsek de çok fazla su içmenin pek de yararlı olduğu söylenemez. İdrarınız bu renkteyse daha az su için.  

SOLUK SARI

SOLUK SARI

İdrarınızın bu renkte olması dengeli miktarda su içtiğiniz anlamına geliyor.

SARI

SARI

Bu renkteki idrar da dengeli miktarda su içtiğinizi ve sağlığınızın iyi olduğunu gösteriyor.

KOYU SARI

KOYU SARI

İdrarınız koyu sarı renkteyse daha fazla su içmelisiniz. Sabahları idrarınızın bu renkte olması normal. Bunun nedeni de gece uyurken vücudumuzun su kaybetmesidir.

BAL RENGİ

BAL RENGİ

İdrarınız bal rengindeyse daha fazla su içmeniz gerekiyor.

KAHVERENGİ

KAHVERENGİ

İdrarınızın kahverengi renkte olması, çok fazla fasulye yediğinizi veya ilaç aldığınızı gösterir. Kahverengi idrar aynı zamanda karaciğer sorununuz olduğunun bir işareti olabilir. Yeterince su içtiğinizi düşünüyorsanız doktorunuza danışın.  

KIRMIZI

KIRMIZI

İdrarınızın kırmızı renkte olmasının birçok nedeni olabilir. Pancar ve yaban mersini benzeri kırmızı renkteki yiyeceklerin tüketimi idrarın kırmızılaşmasına neden olabiliyor. Eğer durum bundan ibaretse endişelenmenize gerek yok. Son günlerde kırmızı renkte sebze veya meyve tüketmediğiniz halde idrarınız kırmızı renkteyse derhal doktorunuza danışın. İdrarınızda kan olabilir.  

TURUNCU

TURUNCU

Kırmızı renkteki idrarda olduğu gibi turuncu renkteki idrar da yediklerinizden kaynaklanıyor olabilir. Turuncu renkteki herhangi bir yiyecek idrarınızın turuncu renkte olmasına neden olabilir. Koyu turuncu renkteki idrar ise bir hastalığın belirtisi olabilir. Hemen doktorunuza danışın.  

YEŞİL

YEŞİL

İster inanın ister inanmayın yeşil renkte idrar da olabiliyor. Genelde aldığınız ilaçlar ve bazı yiyecekler idrarın yeşil renkte görünmesine neden olur. Yine de doktorunuza danışın.

TORTULU

TORTULU

Bu aslında bir renk değil. Bazılarının idrarı köpüklü olabiliyor. İdrarınız nadiren bu şekildeyse çok fazla protein alıyorsunuz demektir ve tehlikeli değildir. Ancak eğer idrarınız sık sık bu şekildeyse hemen doktorunuza danışmanız gerekiyor.

Tortulu idrar prostatın habercisi olabilir. Böbrek taşları da buna neden olmaktadır. İdrarınız sürekli bu şekildeyse idrar yolu enfeksiyonunuz olabilir.  

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.