İfadeye gitmeyen MİT'çilere yakalama kararı

İfadeye gitmeyen MİT'çilere yakalama kararı

İfade vermeye gitmeyen MİT yöneticileri hakkında yakalama kararı çıkartılırken, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın ifadesinin alınması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na talimat yazıldı

10 Şubat 2012, Cuma 12:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İstanbul özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya’nın telefonla ifadeye çağırdığı MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski müsteşar Emre Taner ve eski müsteşar yardımcısı Afet Güneş ile iki MİT görevlisinin mazeretsiz gelmemesi üzerine harekete geçildi.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, dün ifadeye gelmesi beklenen Hakan Fidan’ın ifadesinin alınması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na talimat yazdı. Fidan, talimat gereğince Ankara özel yetkili Cumhuriyet Savcılığı’nda ifade verecek.

İTİRAZ TALEBİ DEĞERLENDİRMEYE ALINMADI

Adliye kaynaklarından alınan bilgiye göre MİT Müşavirliğinin dün gönderdiği talebi değerlendirmeye alınmadı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve diğer isimler ile ilgili soruşturma yürütme yetkisinin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda olduğunu değerlendiren savcılık yetkilileri, şüpheliler hakkında talimat ve yakalama kararı çıkartılması ile MİT’ten gelen taleplerin hükmünün kalmadığını belirtti.

4 İSME YAKALAMA ÇIKARILDI

İfadeye mazeretsiz gelmeyen eski müsteşar Emre Taner ve eski müsteşar yardımcısı Afet Güneş’in de aralarında olduğu 4 kişi için de Savcılık, yakalama kararı çıkarılması için İstanbul Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi hakimi Mesut Özcan ise, savcılığın talebi üzerine 4 isim için yakalama kararı çıkardı. 4 isim görüldükleri yerde gözaltına alınarak Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne getirilecek.

MİT İSTANBUL BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜNDE HAREKETLİLİK

MİT’in Beşiktaş’taki İstanbul Bölge Müdürlüğü’nde bugün saat 15.00 sıralarında hareketlilik yaşandı. Trafik sokak girişine konulan bir otomobille durduruldu. Resmi bir polis otosu da müdürlük binasının önüne park edildi.

2 MİT'ÇİNİN GÖZALTINA ALINDIĞI İDDİA EDİLDİ

Saat 17.00'de TRT Haber ve bazı haber kanallarında yayınlanan bir son dakika bilgisinde halen görevde olan 2 MİT görevlisinin İstanbul'da gözaltına alındığı iddia edildi. Muhabirler adliye önünden gözaltı bilgisini aktardı. Ancak saat 17.20'yi gösterdiğinde gözaltı iddiası yalanlandı. MİT'in iki mensubunun gözaltına alındığı haberlerinin doğru olmadığı, haklarında yakalama kararı bulunan iki MİT elemanı için MİT Müsteşarlığına tebliğat yapıldığı öğrenildi.

CUMHURBAŞKANI GÜL ADALET BAKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'i kabul etti. Çankaya Köşkü'ndeki kabul bir saat sürdü. Görüşmede, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve bazı eski MİT görevlilerinin ifadeye çağrılmasıyla ilgili gelişmeler ele alındı.

MİT'ÇİLERİN EVLERİNDE ARAMA YOK

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında haklarında yakalama kararı çıkartılan eski MİT Müsteşarı Emre Taner ile eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş'in evlerinde ve MİT lojmanlarında arama yapıldığı yönündeki haberler ile ilgili olarak, “Şu an itibarıyla evlerinin aranması söz konusu değil” dedi.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Suriyeli bir subayın Türkiye'den illegal yollarla kaçırılarak Suriye'ye teslim edildiği iddiası üzerine yürütülen soruşturma konusunda, “Kamuoyuna basın aracılığıyla yanlış bilgi intikal ediyor. O yanlış bilgi 5 kişinin de MİT mensubu olduğu yönünde bir bilgi” dedi.

Şahin, MİT'ten aldıkları bilgiye göre şu an itibariyle bu kişilerden hiçbirinin teşkilat ile ilişiği bulunmadığını, birinin eski teşkilat mensubu olduğunu bildirdi.

İçişleri Bakanı Şahin, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Suriye uyruklu bir subayın Türkiye'den illegal yollarla kaçırılarak Suriye güvenlik güçlerine teslim edildiği iddiası üzerine başlattığı soruşturmaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Şahin, şunları söyledi:

“Adana yetkili savcılığının Hatay bölgesinde meydana gelen bir olaya bağlı olarak yürüttüğü soruşturma var. O soruşturma daha önce ülkemize sığınan Suriyeli bir subayın ülkemizden illegal yollarla kaçırılarak Suriye'ye teslim edilmesi ve daha sonra da o subayın Suriye'de idam edilmesi olayı. Bu kaçırma olayına karışan Türkiye'den 5 kişi var. Bunlar takip sonucu, polisimizin istihbaratı sonucu, tespit edildiler ve savcının talimatıyla yakalandılar, sorgulanıyorlar.”

Bu kişilerden birinin daha önce MİT'te çalıştığını ifade eden Şahin, şunları kaydetti:

“Şu anda MİT ile ilişiği olmayan, o kaçırma olayına karışmış olmasından sonra yapılan iç değerlendirme ve soruşturma sonucunda teşkilattan ihraç edilmiş, ilişiği kesilmiş bir kişidir. Kamuoyuna basın aracılığıyla yanlış bilgi intikal ediyor. O yanlış bilgi de 5 kişinin de MİT mensubu olduğu yönünde bir bilgi.

Bizim tespitlerimize göre, MİT'ten aldığımız bilgiye göre şu an itibariyle hiçbirinin teşkilat ile ilişiği yok. Bir tanesi eski teşkilat mensubu o kadar.”

Şahin, özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında haklarında yakalama kararı çıkartılan eski MİT Müsteşarı Emre Taner ile eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş'in evlerinde ve MİT lojmanlarında arama yapıldığı yönündeki haberler ile ilgili olarak, “Şu an itibarıyla evlerinin aranması söz konusu değil” dedi.

DHA- AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Türkiye'den Nijerya'daki terör saldırılarına kınama