İğneden korkanlara müjde! Sprey ve bant şeklinde aşılar geliyor

İğneden korktuğu için aşı olamayan çok sayıda insan bulunduğunu belirten Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap, iğnesiz, sprey ve bandaj şeklinde aşıların yakın zaman içerisinde kullanıma gireceğini açıkladı
 

06 Haziran 2017, Salı 09:50
A A
İğneden korkanlara müjde! Sprey ve bant şeklinde aşılar geliyor
Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları (KLİMİK) Derneği tarafından Ulusal Bağışıklama Sempozyumu gerçekleştirildi. Sempozyumun ana başlığı ise erişkinlerde aşılama oldu.

Zatürrenin trafik kazalarından 4 kat daha ölümcül olduğunu belirten KLİMİK Erişkin Bağışıklama Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Esin Şenol, grip ve zatürrenin aşı ile önlenebilir iki önemli hastalık olduğunu aktardı:

"Ülkemizde maalesef zatürreden ve gripten ölünebileceğine ihtimal verilmiyor. Zatürre trafik kazalarından 4 kat daha ölümcül. Gribin de öldürücü ve farklı seyirleri olabilen bir hastalık olduğu bilinmiyor. Aşı ile ilgili dayanaksız spekülasyonlar nedeniyle 'Bu yılı da atlatayım''şeklinde davranabiliyorlar. Eğer aşılar istenilen düzeyde yapılırsa gripten her yıl ölen 500 bin insanın yüzde 80'i, zatürreden ölen 4 milyon insanın da 3'te biri ölmez'' dedi.

TÜRKİYE'DE AŞILAMA ORANLARI DÜŞÜK

Prof. Dr. Esin Şenol, aşılama oranlarının çok düşük olduğunu, risk gruplarında grip aşısının geçen yıl sadece yüzde 5 oranında, zatürre aşısının da yüzde 1 ve zona aşısının da düşük düzeyde yapıldığını söyledi.

İĞNESİZ AŞILAR GELİYOR

Habertürk'ün haberine göre KLİMİK Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap ise 65 yaş üzeri herkesin her yıl grip ve bir defaya mahsus zona ve zatürre aşılarını yaptırmaları gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Alpay Azap, iğneden korktuğu için aşı olamayan çok sayıda insan olduğunu belirterek iğnesiz, sprey ve bandaj şeklinde aşıların da yakın gelecekte kullanıma gireceğini söyledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.