İki Bordo Bereli, uzaydan atlama rekoruna göz dikti!

Avustralyalı Felix Baumgartner 14 Ekim 2012'de 39 bin metreden yaptığı atlayışla 'en yüksekten atlama' dünya rekorunu kırmış; bundan 2 yıl sonra da Google'ın üst düzey yöneticisi Alan Eustace, 41 kilometre yükseklikten atlayarak yeni rekora imza atmıştı. Şimdi de iki emekli Bordo Bereli, rekoru 45 kilometreye taşımayı hedefliyor

20 Ocak 2016, Çarşamba 11:57
A A
İki Bordo Bereli, uzaydan atlama rekoruna göz dikti!

45 kilometreden atlayış yaparak rekoru ele geçirmek isteyen emekli Bordo Bereliler, atlayış tarihi olarak 29 Ekim 2017’yi seçti.

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI'NIN AÇILIŞINA (29 EKİM 2017) DENK GETİRMEK İSTİYORLAR

Emekli paraşüt komandoları, rekoru kırma noktasında oldukça iddialı. 45 kilometre yüksekliğe balonla çıkacak olan emekli Bordo Bereliler, gerekli desteği bulmaları halinde İstanbul’un 3. havalimanının açılacağı 29 Ekim 2017’de rekoru elde ederek Türkiye’ye getirebileceklerine inanıyor.


Atlayışı yapacak olan emekli Bordo Bereli Muhiddin Şahin (sağda) ve yedek paraşütçüsü emekli Bordo Bereli Astsubay Mehmet Özaydın

AFYON, KONYA YA DA SAKARYA SEMALARINDA GERÇEKLEŞECEK


Afyon Kocatepe, Konya ya da Sakarya Ovası’nın üzerinde gerçekleşmesi planlanan atlayışta 4,5 dakika serbest düşüşün ardından toplam 10 dakikada yere inilecek. İniş hızının saatte bin 300 kilometre hıza kadar ulaşması mümkün olacak.

Atlayışı yapacak olan emekli Bordo Bereli Muhiddin Şahin’in Üstün Cesaret ve Feragat madalyası, Devlet Hizmet Övünç madalyası ve Harekat Şerit Rozeti bulunuyor. Şahin’in yedek paraşütçüsü ise yine emekli Bordo Bereli Astsubay Mehmet Özaydın olacak.
 


15 AYDIR ÇALIŞMA YAPIYORLAR


Yaklaşık 14 aydır 15 kişilik Özel Kuvvetler ve SAT komandolarından oluşan ekiplerle birlikte çalışmalarını yapan emekli Bordo Bereliler Şahin ve Özaydın, en yüksekten atlama rekorunu kırmak için NASA ile ilgili gerekli görüşmeleri de yaptı. Amerika’dan gelecek Stralfors ekibiyle gerekli diyaloğu da kuran emekli Bordo Bereli astsubaylar, dünya rekorunu Türkiye’ye getirmek istiyor.

"Avusturyalı Felix Baumgartner’in 39 kilometre yükseklikten yaptığı atlayışı 45 kilometre yüksekliğe çıkarıp onun rekorunu Türkiye’de kırmak istiyoruz" diyen emekli Bordo Bereli Gazi Muhiddin Şahin, "Bununla ilgili bütün alt yapı çalışmalarını tamamladık. Amerika’dan gelecek Stralfors ekibiyle gerekli diyaloğu kurduk. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bu tür projelere destek verdiğini biliyoruz. Kendisinden bize de destek vermesini bekliyoruz" dedi.
 


PROJEYİ ŞEHİT VE GAZİLER ANISINA HAZIRLADILAR


Bu projeyi şehit ve gaziler anısına hazırladıklarını belirten Şahin, "45 bin metreden atlayışımızı yapıp bu başarıyı şehit ve gazilerimize armağan etmek istiyoruz. Atlayışımızı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda yapmak istiyoruz. 3’üncü havaalanının da 29 Ekim’de açılacağını biliyoruz. Atlayışımızı o gün yapıp çifte bayram yapmak istiyoruz. Atlayışımızı yapacağımız güne kadar alçak ve yüksek irtifadan toplam 500 eğitim atlayışı yapacağız. Yapacağımız çalışmaların ardından da atlayış rekorunu kırarak bunu bütün halkımıza armağan etmek istiyoruz. Biz bu projeye inanarak yola çıktık. Zor bizim için kolaydır, imkansız biraz zaman alır diye bir sözümüz var. Biz bu başarıyı yakalayacağımıza inanıyoruz" diye konuştu.


2012'de 39 bin metreden atlayarak rekor kıran Baumgartner, 'en yüksekten atlama rekoru'nu 2 yıl sonra 41 kilometreden Dünye'ya dalış yapan Eustace'a kaptırmıştı. Ancak Buamgartner o atlayışıyla halen en uzun mesafeli ve en hızlı paraşütsüz serbest düşüş rekorlarını elinde bulunduruyor.

Teknik olarak bütün alt yapı hazırlıklarını tamamladıklarını belirten emekli Bordo Bereli Astsubay Mehmet Özaydın ise, "Bundan sonraki süreçte Türk halkının desteğine ihtiyacımız var. Önümüzdeki süreçte Felix’in 39 binden yaptığı atlayışı 45 kilometreden yaparak Türk bayrağını en yükseğe taşımak istiyoruz. Ülkemize bu başarıyı getireceğiz. Sadece sponsor noktasında bir eksiğimiz kaldı. Bunu da halletikten sonra çalışmalarımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz. Bu noktada devletimizin yetkili birimleri ve Cumhurbaşkanımız ile Başbakanımızdan da destek bekliyoruz" dedi.

GİYSİLERİ 45 DERECEDEN EKSİ 120 DERECEYE KADAR DAYANIKLI


Muhiddin Şahin’in kullanacağı kıyafet 45 dereceden eksi 120 dereceye kadar dayanıklı olacak. Yüksek irtifadaki basınç düşüklüğünden kaynaklanacak vurgun hastalığı önlenecek.

3 SAATTE 'UZAYA' ÇIKACAK, DÜŞERKEN SES HIZINI AŞACAK

45 kilometre yükseğe çıkıldığında balondaki helyum boşaltılarak sabitlenecek. 980 kilometre hızla başlayan düşüş, 34 saniye sonra ses hızını aşarak bin 350 kilometre hıza ulaşacak. Toplam 37 kilometreyi serbest düşüşle 4 dakika 40 saniyede tamamlayan atlayıcının paraşütü açılacak.

Toplam 9 dakika 18 saniye havada kalması gereken paraşütçü, yaklaşık balonla 3 saatte uzaya çıkacak.

6 dünya rekoru kırılması planlanan atlayışta uzaya çıkan ilk Türk olma başarısı elde edilecek.

İHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Dondurucu soğukta eylem