İki devin yeni aşkı!

Facebook ve Google, Apple'ın alamadığı bu dev için ellerini ceplerine tam anlamıyla "daldırdı"!

27 Mayıs 2013, Pazartesi 13:15
A A

Yeni bir bilgiye göre İsrailli programcılar tarafından geliştirilen "sosyal navigasyon uygulaması" Waze, Google ve Facebook'un tüm ilgisini üzerine çekmiş durumda.

Daha önce, Ocak ayında Apple'ın Waze'e 500 milyon dolarlık bir teklif götürdüğü, ancak bu teklifin geri çevrildiği ortaya çıkmıştı. Şimdi ise Facebook'un sosyal GPS uygulaması için yaklaşık 1 milyar dolarlık bir teklif yaptığı bildiriliyor. Raporlara göre Google da kendi teklifini vermek üzere.

Waze, Sandy Kasırgası'nda hükümet birimlerinin şirketten benzin istasyonlarıyla ilgili bilgi istemesiyle öne çıkmaya başlamıştı. Google'ın Waze'in gerçek zamanlı trafik bilgilerinden yararlanmak isterken, Facebook ise uygulamanın 40 milyonluk kullanıcı kitlesine reklamlarını ulaştırmayı ve mobil alanda genişlemeyi amaçlıyor.

2007'de İsrail'de kurulan Waze'in merkezi şu anda Silikon Vadisi'nde bulunuyor. Ücretsiz cep uygulaması, GPS yoluyla kullanıcıların trafiğe takılıp takılmadığını algılıyor ve bu veriyi diğer Waze kullanıcılarından gelen verilerle birleştiriyor. Bu sayede trafikteki takılmalar, kazalar vs. hakkında gerçek zamanlı bilgiler sağlayabiliyor.

Facebook ve Google, satın alma iddialarıyla ilgili sorulara şimdilik cevap vermiyorlar.

Resimlerle: Google Maps ile tarihi yerleri keşfedin

Kaynak: CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.