İki dinozor iskeleti Paris'teki açık artırmada satıldı

Allosaurus ve Diplodocus cinsi iki dinozorun iskeleti, Paris’te bu hafta açık artırmayla satışa çıktı. İskeletler ‘iç tasarım’ objesi olarak pazarlanırken, satın alacak kişilerin yeterli büyüklükte bir salona sahip olması gerektiği bildirildi

10 Nisan 2018, Salı 11:55
A A
İki dinozor iskeleti Paris'teki açık artırmada satıldı
İki dev dinozor iskeletinin yarın (çarşamba günü) açık artırmayla satılacağı Fransız müzayede evi Binoche et Giquello’dan Iacopo Briano, “Fosil piyasası artık sadece bilim insanlarına hitap etmiyor” şeklinde konuştu. Briano, “Dinozorlar, tıpkı tablolar gibi gerçek bir dekorasyon objesine, havalı ve moda bir şeye dönüştü” dedi.

İtalyan uzman Briano, Leonardo DiCaprio ve Nicolas Cage gibi Hollywood yıldızlarının da tarih öncesi bu objelerin hayranı olduğunu aktardı. ABD’li başarılı oyuncu Nicolas Cage, 2007 yılında T-Rex’lerin yakın kuzeni olan ve nadir olarak bulunan bir Tiranozor fosili satın almış, ancak daha sonra bu iskeletin Moğolistan’dan yasadışı şekilde çıkarıldığı ve çalıntı olduğu ortaya çıkmıştı.


ÇİNLİLERİN İLGİSİ ARTTI


Dinozor kemikleri, birçok koleksiyonun yakın ilgisini çekiyor. Haziran ayında açık artırmaya çıkacak Teropod kemiklerinin, 1.5 milyon Euro’ya (7.5 milyon TL) satışa çıkması bekleniyor. Özellikle Çinlilerin paleontoloji konusundaki ilgisinin arttığı belirtiliyor. Bu bağlamda, Çinlilerin hem kendi topraklarında çıkabilecek kalıntıları daha sıkı araştırdığı, hem de müzeleri ve kişisel merakları için fosillerle daha yakından ilgilendiği belirtiliyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.