IKYB'nin referandumuyla ilgili flaş gelişme!

IKYB'nin referandumuyla ilgili flaş gelişme!

Irak Anayasa Mahkemesi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde 25 Eylül'de düzenlenecek referandumu askıya alma kararı aldı. Öte yandan Fransa Dışişleri Bakanı referandumun uygunsuz olduğunu söyledi.
 

18 Eylül 2017, Pazartesi 12:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Irak Yüksek Mahkemesi, bağımsızlık referandumunun askıya alınmasını istedi. Öte yandan Başbakan Neçirvan Barzani, şimdiye kadar 25 Eylül’de yapılacak referandumun ertelenmesine dair alınmış bir kararın olmadığını söyledi.

Russia Today’e (RT) konuşan Başbakan Barzani, “Şimdiye kadar Kürdistan Bölgesi’nde referandumun ertelelenmesiyle ilgili alınmış bir karar yok” dedi. Başbakan, “Açık bir şekilde McGurk’e referandum tarihinin doğru bir tarih olduğunu belirttik” ifadelerini kullandı.

Başbakan Barzani, sözlerine şöyle devam etti:

“Süreçe yönelik Yüksek Referandum Komitesi kuruldu. Komitenin bu kararı vermesi gerekiyor. Mevcut durumda karar ise 25 Eylül’de referandumun yapılacağıdır.”

ABD’nin referanduma bakışı ve Kürdistan Bölgesi yetkililerinin ABD’li yetkililere verdiği yanıta ilişkin Neçirvan Barzani, şu ifadeleri kullandı:

“Amerika daha önce de açıklamıştı. Aynı zamanda sayın McGruk da ziyaretinde referandum tarihinin doğru olmadığına dair görüş belirterek, önceki duruşlarının devam ettiğini söyledi.

Biz de kendilerine açık bir şekilde referandum için doğru zamanlama olduğunu söyledik. Dolayısıyla iki taraf da konuya ilişkin farklı görüşlere sahip.”
 

FRANSA'DAN AÇIKLAMA


Fransa Dışişleri Bakanı, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin yapmayı planladığı bağımsızlık referandumun uygunsuz olduğunu söyledi ve Bağdat ile Erbil arasında diyalog çağrısı yaptı.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ege Denizi beşik gibi! Gece yarısı bir deprem daha