İlber Ortaylı azarladı: Osmanlıcayı Ruslara bile öğrettim

İlber Ortaylı azarladı: Osmanlıcayı Ruslara bile öğrettim

Milli Kültür Şûrası'nda konuşan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Osmanlıca öğretilmesi konusuna değindi. Ortaylı "Bu yaşa geldik hâlâ insanlar ağlaşıyor. Osmanlıca 15 günde öğrenilir. Ruslara bile öğrettim" dedi
 

10 Mart 2017, Cuma 13:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından toplumun her kesimini, millî kültürü korumak ve geliştirmek maksadıyla bir araya getirmeyi amaç edinen 3. Milli Kültür Şûrası, 3-5 Mart tarihlerinde gerçekleşti.

Şûra'nın ilk gününde Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın başkanlığında gerçekleşen oturuma, Alev Alatlı, Hasan Celal Güzel, İbrahim Kalın, Mehmet Genç, Ahmet Güner Sayar, Atilla Koç, Doğan Hızlan ile birlikte konuşmacı olarak Tarih Profesörü İlber Ortaylı katıldı.


'ENDÜLÜS OLABİLİRİZ AMA ÖNCE KENDİ DİLİMİZ'


Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye'nin farklılıklara kapalı olmadığını vurguladığı konuşmasında dilin önemine dikkat çekerek "Mazide bir Endülüs vardı. Orada insanlar Latince, Arapça, İbranice konuşurdu. Her millet birbirinin dilinde felsefe yapardı. Biz de Endülüs olabiliriz ama önce kendi dilimiz" dedi.


'RUSLARA BİLE OSMANLICAYI 15 GÜNDE ÖĞRETTİM'


Şurada konuşan İlber Ortaylı, geçtiğimiz günlerde Endülüs'ü ziyaret ettiğini belirterek şunları söyledi: "İbn-i Haldun'u çıkaran coğrafyada artık o adamın yazdıklarını anlayan insanların kalmadığını üzülerek fark ettim. İnsanlar kendi dillerine inmedikçe bir şey yaratmaları mümkün değildir. Bu yaşa geldik hâlâ insanlar ağlaşıyor. Osmanlıca 15 günde öğrenilir. Ruslara bile öğrettim. Bunu bir problem haline getirmemek lazım. Her şey istemekle olur.


'AĞLAŞMAK YERİNE HAREKETE GEÇİN'


Kültür Bakanlığı'nın içinde Türkiye'nin en eski kurumları var, açılmayan kadrolar var. Ağlaşmak yerine harekete geçmek lazım. New York'a opera vatandaş inisiyatifi ile kuruldu. Haydarpaşa yandığında içimden 'Burası ne güzel opera binası olur' demiştim. İstanbullu bekliyor ki kendiliğinden oluşsun. Tembel, öğrenmeye üşenen, tenkitsiz bir nesil yetişti. Eğer tüm delikanlılarınız, genç kızlarınız Türkçe konuşamıyorsa siz çoktan kaybetmişsinizdir. Böyle konuşan insan okula alınmaz. Siz medyaya televizyona bozuk dilli insan çıkarıyorsunuz. Bu yayınlarla siz çocuklarınıza dilinizi öğretemezsiniz."

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika! İzmir'de 3,5 büyüklüğünde deprem