İleri yaş hamilelikleri için çok önemli sağlık tüyoları

Hamilelik her yaşta dikkatli geçirilmesi, sağlıklı olunması gereken bir süreç. Ancak anne yaşının fazla olması hamilelik için daha fazla risk taşıyan bir faktör. Gelin ileri yaştaki anne adaylarının dikkat etmesi gerekenlere birlikte bakalım...

23 Ocak 2019, Çarşamba 07:52 Son Güncelleme:
A A
DOKTORA DANIŞIN RİSKLERİ AZALTIN

DOKTORA DANIŞIN RİSKLERİ AZALTIN

Hamile kalmadan önce olası riskleri azaltmak için mutlaka uzman bir doktora başvurarak 'gebelik öncesi danışmanlık' alın. Bu danışmanlıkta; kronik bir hastalığınız varsa tedavi edilmesi, aşılarınızın tamamlanması, hamilelik sürecinde neler yapılması ve nelerden kaçınılması gerektiği konusunda bilgilenirsiniz.

GEBELİK BOYUNCA SİGARA İÇMEYİN

GEBELİK BOYUNCA SİGARA İÇMEYİN

Erken su gelmesi, bebeğin eşinin erken ayrılması, bebeğin eşinin rahim ağzına yerleşmesi, düşük doğum ağırlığı, erken doğum, ölü doğum ve ani bebek ölümü gibi pek çok ciddi sorun sigaradan kaynaklanabilir. Bu nedenle, hamilelik öncesinde, hamilelik sırasında ve emzirme döneminde kesinlikle sigara kullanmayın.BEBEĞİN SAĞLIĞI İÇİN ALKOL KULLANMAYIN

BEBEĞİN SAĞLIĞI İÇİN ALKOL KULLANMAYIN

Alkol, anne karnındaki bebeğe hamileliğin her safhasında zarar verebiliyor. Hamilelik sırasında alkol tüketmek, bebekte ciddi zeka ve davranış bozukluklarına yol açabiliyor. Alkol alan annelerin bebeklerinde 'fetal alkol sendromu' olarak adlandırılan, kafa çevresinde küçüklük, büyüme geriliği, yüz anormallikleri ve zeka geriliğiyle seyreden bir sendrom görülebiliyor.


EN UFAK BİR AĞRIDA İLACA SARILMAYIN

EN UFAK BİR AĞRIDA İLACA SARILMAYIN

Hamile kalmadan önce, doktorunuzu kullandığınız ilaçlar konusunda bilgilendirin. Doktorunuz bu ilaçların hamilelik için güvenli olup olmadığını ve yan etki potansiyellerini değerlendirecektir. Doktorunuz önermedikçe hiçbir ilaç içmeyin. Özellikle bazı epilepsi ilaçları, kan sulandırıcılar, bazı hipertansiyon ve akne ilaçları, doğumsal anomali oluşturma potansiyeli taşıyor.


AŞILARINIZI YAPTIRIN SONRA HAMİLE KALIN

AŞILARINIZI YAPTIRIN SONRA HAMİLE KALIN

Kızamıkçık (Rubella) geçirdiğinizi hatırlamıyorsanız ve suçiçeği (Varicella) için test yaptırın ve eğer bağışıklığınız yoksa aşılarınızı tamamladıktan en az bir, tercihen üç ay sonra hamile kalın. Tetanos aşısı hamilelik öncesinde de hamilelik sırasında da yapılabiliyor. Hepatit B bulaşma riski varsa, doktorunuz aşı yaptırmanızı önerecektir.

HAMİLE KALMADAN ÖNCE FOLİK ASİT KULLANIN

HAMİLE KALMADAN ÖNCE FOLİK ASİT KULLANIN

Hamile kalmadan en az bir ay önce, günde 0.4 miligram (400 mikrogram) folik aAsit içeren vitamine başlayın ve üç ay boyunca düzenli olarak kullanın. Folik asit takviyesi, bebeğin kafa kemiklerinin gelişmemesi gibi riskleri ciddi oranda düşürüyor.

KALSİYUM VE DEMİR ALIN

KALSİYUM VE DEMİR ALIN

Hamile kaldıktan sonra günde 1000-1500 miligram kalsiyum desteği kullanın. Bebeğin iskelet gelişimi için de kalsiyum çok önemli bir mineraldir. Ayrıca üç ayın sonunda bulantılarınız azalınca, günde 30 miligram demir almanız; hamileliğinizde demir eksikliği anemisi riskini azaltacaktır.


CİNSEL HASTALIK TESTLERİNİ YAPTIRIN

CİNSEL HASTALIK TESTLERİNİ YAPTIRIN

Hamile kalmadan önce, erken doğuma yol açabilen klamidya ve gonore gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara yönelik testlerinizi yaptırın. Kızamıkçık ve suçiçeği bağışıklığınızı da test ettirin. Eğer bağışık değilseniz, hamilelikten üç ay öncesinde aşınızı yaptırın.

NE ÇOK ZAYIF NE DE AŞIRI KİLOLU OLUN

NE ÇOK ZAYIF NE DE AŞIRI KİLOLU OLUN

Modern dünyanın önde gelen sorunlarından biri olan obezite; zor doğuma ve artan cerrahi risklere kadar uzanan pek çok soruna yol açabiliyor. Aşırı zayıflık da erken doğum riskinde artışa ve düşük doğum ağırlığına neden olabiliyor. Dolayısıyla hamile kalmadan önce, beslenme ve diyet uzmanı eşliğinde ideal kilonuza ulaşmayı ihmal etmeyin. Ne çok zayıf ne de aşırı şişman olarak hamile kalmaya çalışın.


AİLENİZDE KALITSAL HASTALIK VARSA GENETİK TARAMA ŞART

AİLENİZDE KALITSAL HASTALIK VARSA GENETİK TARAMA ŞART

Ailenizde Kansızlık, kistik fibrosis, muskuler distrofi gibi genetik hastalıklar varsa, bunlar için taşıyıcı olup olmadığınıza baktırın. Riskli durumlarda, hamilelik sırasında karnınızdaki bebek de test edilerek hasta olup olmadığı anlaşılabiliyor.

SICAK ORTAMLAR VE AĞIR EGZERSİZ YASAK

SICAK ORTAMLAR VE AĞIR EGZERSİZ YASAK

Hamileliğin ilk üç ayında vücut sıcaklığındaki ciddi artış (hipertermi), doğumsal anomali riskini artırabiliyor. Bu nedenle sauna ve kaplıca gibi Sıcak ortamlara girmekten sakının. ağırlık kaldırmaya dayalı egzersizler ve düşme riski olan binicilik gibi sporlardan uzak durun.AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINIZI GÖZ ARDI ETMEYİN

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINIZI GÖZ ARDI ETMEYİN

Dişlerdeki çürükler, erken doğum gibi ciddi sorunlara zemin hazırlayabiliyor. Bu nedenle gerek hamilelik öncesinde gerekse hamilelik sırasında çürük dişlerinizi mutlaka tedavi ettirin. ağız hijyenine özen gösterin.

KEDİSİ OLANLARA TOKSOPLAZMA TESTİ

KEDİSİ OLANLARA TOKSOPLAZMA TESTİ

Kediniz varsa 'toksoplazmosis' için bağışıklığınızın olup olmadığını test ettirin. Çiğ köfte yememek, pişmemiş ete çıplak elle temas etmemek de toksoplazmaya karşı alınacak önlemler arasındadır.

 YAPAY TATLANDIRICI VE KAFEİNİ AZALTIN

YAPAY TATLANDIRICI VE KAFEİNİ AZALTIN

Vejetaryen beslenme tarzı, hamilelikte B12 ve D vitamini, kalsiyum ile riboflavin açısından yetersiz kalıyor. Bu yüzden dengeli beslenin.


Yapay tatlandırıcı ve kafeini azaltın. Çünkü yapay tatlandırıcıların güvenilirliği henüz kanıtlanmadı. Kafeinin fazla alımı da, düşük doğum ağırlığına yol açabiliyor.


Cıvalı balıkları yemeyin... Kılıç gibi cıva miktarı fazla olabilecek balıklardan kaçının. Karides, somon, sazan gibi cıva açısından pek riski olmayan deniz ürünlerini haftada 1-2 kez tüketin. Deniz ürünleri, Omega-3 yağ asitleri için iyi bir kaynaktır

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Bebeğim bu hafta ne kadar büyüdü? Hafta hafta büyüme rehberi