İlişkilerde yapılan en büyük hata buymuş!

İlişkilerde yapılan en büyük hatalar nelerdir? En sık yapılan ilişki hataları ve ilişki sorunlarını sizler için galerimizde derledik...

27 Kasım 2021, Cumartesi 18:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Artık hem bireysel olarak hem de toplumsal olarak, teknolojiye daha bağlı bir haldeyiz. Hal böyle olunca, iki kişi arasında iletişim yönünden ciddi sorunlar meydana gelmektedir. İletişimde yaşanan sorunlar ise içinden çıkılmaz ilişki hatalarına yol açmaktadır. Bu şekilde, ilişkiler hızla çürüme ve sona erme noktasına gelmektedir. Peki, ilişkilerde yapılan en büyük hata nedir?


İlişkilerde sıklıkla yapılan dan biri "Her zaman haklıyım, karşımdaki insan haksız ya da hatalı" düşüncesine sahip olmaktır. Takdir edersiniz ki bir insanın her daim haklı olması öncelikli olarak yaşamın matematiğine, evrenin işleyişine aykırıdır. İnsan daima hata yapar.

Öte yandan, birtakım durumlar vardır ki, ortada bir haklı ya da haksız yoktur. Ancak kişiler, böylesi durumlarda bile bir çatışma unsuru bulabilirler. Sürekli haklı çıkmaya çalışan insanlar, hayatın geri kalan kısmında da bocalar. "Her zaman haklıyım" düşüncesi ilişkilerin olması gereken eşitlikçi yapısını bozarken, aynı zamanda büyük bir mutluluk fırsatı kaçırılmış olur. 


ÖZEL ALANLARIN FARKINDA OLUN

ÖZEL ALANLARIN FARKINDA OLUN

Bağlılık denilen olgu, bağımlılık değildir. Ancak bu iki kavram sıklıkla karıştırılır. "Biz" duygusu elbette ki önemlidir ve bir ilişkinin olmazsa olmazıdır. Ancak ben duygusu da aynı ölçüde önemlidir. Kişi bazen yalnız kalmak, etrafı dinlemek, geçmişini ve geleceğini gözden geçirmek ister.

Bazen hiçbir şey yapmadan öylece oturmak ya da hem kendine hem de hobilerine zaman ayırmak ister.

Böylesi bir davranış ve düşünce, oldukça sağlıklı bir benliğin göstergesidir. Sağlıklı bir benlik, sağlıklı ilişki açısından mutlak bir zorunluluktur. Bir ilişkide çiftler bir şeyleri beraber yapmak ister. Ancak her şeyi beraber yapmayı istemek ve bu doğrultuda karşıdaki insanı baskılamak, yapılmaması gereken temel ilişki hatalarından biridir.

İLİŞKİLERDE YAPILAN EN BÜYÜK HATA

İLİŞKİLERDE YAPILAN EN BÜYÜK HATA

İlişkilerde sıklıkla yapılan en büyük hata karşınızdaki insanı değiştirmeye çalışmaktır. İnsanlar değişir ancak bunu ancak kendileri içten bir şekilde yaparak başarabilirler. İlişkilerde yapılan en büyük hata, kendi kendinize onun değişeceğini düşünmektedir.

Her insan özeldir ve her insanın ama doğru ama yanlış belirli kişilik özellikleri vardır. Bu kişilik özellikleri, kişinin geçmişinden, çevresinden, yaşadığı ortamdan ve yaşanmışlıklardan yoğrulmuştur. Hal böyleyken kişinin özelliklerini ve karakter yapısını, değiştirmek çok zordur. Aynı zamanda bunun için ısrarcı olmak, ilişki içerisinde olunan insanı değişmeye çalışmak en büyük ilişki hatalarından biridir.

Karşınızdaki insanı doğrularıyla, yanlışlarıyla ya da hatalarıyla sevmeye çalışın. Bu hataların sürekli tekrarlanması halinde gerekli uyarıları yapın ancak ısrarcı olmayın. Eğer olmuyorsa, bir şeyleri zorlamanın ya da değiştirmenin herhangi bir anlamı yok.

Gerektiği noktada, aranızdaki iletişimin daha fazla kopmaması, saygının kaybedilmemesi için vazgeçmeyi bilin.

KİMSE KİMSENİN HAYATININ MERKEZİNDE DEĞİLDİR

KİMSE KİMSENİN HAYATININ MERKEZİNDE DEĞİLDİR

İlişkide yapılan en büyük hatalardan biri de karşınızdaki insanı hayatınızın ve ilişkinizin merkezine koymak, her davranışınızı ve her eyleminizi onun için yapmaktır. Bir ilişkiye bağlı kalın ancak bütün hayatınızı "olmazsa olmaz" gibisinden bir düşünce ile karşınızdaki insana adamayın. Sevgi duyulan her insan elbette ki değerlidir. Ancak o kişi hayatınızın sadece bir parçasıdır. Hayatınızın her şeyi değildir.

SOSYAL MEDYADA ÇOK FAZLA VAKİT GEÇİRMEYİN

SOSYAL MEDYADA ÇOK FAZLA VAKİT GEÇİRMEYİN

Yukarıdaki bölümde de değindiğimiz üzere, bir ilişkide yapılan en büyük hatalardan biri, çiftlerin birinin ya da ikisinin sosyal medya veya oyunlar ile çok fazla vakit geçirmesidir. Bu şekilde hem iki insanın arasındaki iletişimin kopacağı gibi hem de birlikte yapılabilecek güzel aktivitelerden mahrum bırakacaktır. Öte yandan, sürekli sosyal medya ve oyunlar ile ilgilenmek kişinin psikolojisinde de büyük zararlara yol açacaktır.

ÇOK FAZLA BEKLENTİ İÇERİSİNE GİRMEYİN

ÇOK FAZLA BEKLENTİ İÇERİSİNE GİRMEYİN

Geçmişte, gerek ailenizden, gerek arkadaşlarınızdan gerekse de toplumdan yeterli ilgiyi alamamış, bu durumda derin bir yalnızlık duygusu içerisine girmiş olabilirsiniz. Daha sonra sevdiğiniz insan ile karşılaştığınızda, ondan ilgi bekleyebilirsiniz.

Bu çok doğaldır. Ancak fazla bir beklenti içerisine girmeniz durumunda hem kendinizi, hem karşınızdaki insanı hem de ilişkinin bütününü yıpratabilir, ilişkiyi içerisinden çıkılmaz bir hale sürükleyebilir. Her insanın bir sevgi kapasitesi ve sevgi anlayışı vardır. Bu sınırlara dikkat ve önem gösterin. Sosyal medyada, diğer insanların renkli hayatlarına kanıp, sizi üzecek bir beklenti arayışına girmeyin.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Aşkınızın devamlılığını sağlayan 2 temel kavram