İlişkinizde güven duygusunu arttırmak için 13 önemli adım

İlişkilerin temel yapı taşlarından biri de güvendir. Onsuz sağlıklı bir ilişki olmaz. Peki, güven nasıl inşa edilir ya da kırılan güveni geri getirmek mümkün mü? Sevinebilirsiniz, cevabımız genel anlamıyla evet! Elbette her ilişki dinamiği kendi içinde birçok farklı duyguyu ve karmaşayı beraberinde getirir ancak bahsedeceğiz 10 yoldan size uygun olanlarını seçerseniz, güven konusunda mutlaka fark yaratabilirsiniz... Stres ve performans koçu olan Carthage Buckley'in güven sağlamaya yönelik verdiği ipuçları şöyle;

19 Temmuz 2021, Pazartesi 09:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Sözünüze sadık olun ve eylemlerinizi takip edin

Sözünüze sadık olun ve eylemlerinizi takip edin

Güven inşa etmenin amacı, başkalarının söylediklerinize inanmasıdır. Bununla birlikte, güven inşa etmenin yalnızca verdiğiniz sözleri tutmayı değil, aynı zamanda tutamayacağınız sözleri vermemeyi de gerektirdiğini unutmayın.

Sözünüzü tutmak, diğerlerine onlardan ne beklediğinizi gösterir ve karşılığında, size saygıyla davranmaları ve sürece daha fazla güven duymaları daha olasıdır.

Başkalarıyla nasıl etkili iletişim kuracağınızı öğrenin

Başkalarıyla nasıl etkili iletişim kuracağınızı öğrenin

Kötü iletişim, ilişkilerin bozulmasının ana nedenidir. İyi iletişim, neye sahip olduğunuz veya taahhütte bulunmadığınız ve neyin üzerinde anlaşmaya varıldığı konusunda net olmayı içerir.

Güven inşa etmek risksiz değildir. Güvenilirliği kanıtlamak için hem sizin hem de başkalarının risk almasına izin vermeyi içerir. Bunu yönlendirmek için etkili iletişim anahtardır. Onsuz, göndermeyi düşündüğünüz mesajların alınan mesajlar olmadığını görebilirsiniz.

Güven inşa etmenin ve kazanmanın zaman aldığını kendinize hatırlatın

Güven inşa etmenin ve kazanmanın zaman aldığını kendinize hatırlatın

Güven oluşturmak günlük bir taahhüttür. Çok erken beklemek gibi bir hata yapmayın. Güven inşa etmek için önce küçük adımlar atın ve küçük taahhütlerde bulunun ve ardından güven arttıkça daha büyük taahhütlerde bulunma ve kabul etme konusunda daha rahat olacaksınız. Güven verin ve karşılığında genellikle güven alacaksınız.

Karar vermek için zaman ayırın ve çok hızlı hareket etmeden önce düşünün

Karar vermek için zaman ayırın ve çok hızlı hareket etmeden önce düşünün

Yalnızca kabul etmekten mutluluk duyacağınız taahhütlerde bulunun. Birini hayal kırıklığına uğrattığında bile “hayır” deme cesaretine sahip olun. Bir şeyi kabul ederseniz ve devam edemezseniz, ilgili herkesin durumu daha kötüdür.

Tabağınızda ne olduğu konusunda net olun ve taahhütlerinizi takip edin. Organize olmak, aile, arkadaşlar ve meslektaşlarla güven inşa etmenin gerekli bir parçasıdır. Zamanınızın ve enerjinizin taleplerini kabul edip etmeme konusunda net bir karar vermenizi sağlar.

 Sahip olduğunuz ilişkilere değer verin ve onları hafife almayın

Sahip olduğunuz ilişkilere değer verin ve onları hafife almayın

Güven genellikle tutarlılıktan kaynaklanır. İyi ve kötü zamanlarda sürekli olarak yanımızda olan insanlara en çok güvenme eğilimindeyiz. Birine düzenli olarak onun yanında olduğunuzu göstermek, güven oluşturmanın etkili bir yoludur.

Takım becerilerinizi geliştirin ve açık bir şekilde katılın

Takım becerilerinizi geliştirin ve açık bir şekilde katılın

Bir takımda aktif rol aldığınızda ve katkıda bulunduğunuzda, insanların size saygı duyması ve güvenmesi daha olasıdır. Ayrıca, bir takımda güven oluştururken başkalarına güvenmeye istekli olduğunuzu göstermek de zorunludur.

Katkıda bulunmaya ve katılmaya açık ve istekli olmak bunu gösterir. Başka bir deyişle, başkalarının söylediklerini dikkate alın, aktif olarak dinlediğinizi gösterin, düşüncelerinizi ve geri bildirimlerinizi saygılı bir şekilde önerin ve ekibin bir parçası olmaya istekli olduğunuzu gösterin.

 Daima dürüst olun

Daima dürüst olun

Verdiğiniz mesaj her zaman, her zaman doğru olmalıdır. Yalan söylerken yakalanırsanız, ne kadar küçük olursa olsun, güvenilirliğiniz azalır.

Elinizden geldiğince insanlara yardım edin

Elinizden geldiğince insanlara yardım edin

Başka birine yardım etmek, size hiçbir fayda sağlamasa bile güven oluşturur. Otantik nezaket, güven oluşturmaya yardımcı olur.

 Duygularınızı saklamayın

Duygularınızı saklamayın

Duygularınız hakkında açık olmak genellikle güven oluşturmanın etkili bir yoludur. Ayrıca, insanlar umursadığınızı bilirlerse, size güvenmeleri daha olasıdır.

Duygusal zeka , güven oluşturmada rol oynar. Duygularınızı kabul etmek, hakim olan dersleri öğrenmek ve üretken eylemde bulunmak, gerçeği inkar etmeyeceğiniz anlamına gelir - bu, güven inşa etmenin anahtarıdır.

Her zaman kendi reklamınızı yapmayın

Her zaman kendi reklamınızı yapmayın

Teşekkür ve takdir, güven inşa etmede ve iyi ilişkileri sürdürmede önemli bir rol oynar. Başkalarının çabalarını tanımak ve takdir etmek, liderlik ve ekip çalışması konusundaki yeteneğinizi gösterir ve başkalarının size olan güvenini artırır.

Öte yandan, insanlar bir iyiliği takdir etmezlerse bencil görünürler. Bencillik güveni yok eder.

Daima doğru olduğuna inandığınız şeyi yapın

Daima doğru olduğuna inandığınız şeyi yapın

Tamamen onay için bir şey yapmak, kendi değerlerinizi ve inançlarınızı feda etmek anlamına gelir. Bu kendinize, değerlerinize ve inançlarınıza olan güveni azaltır. Her zaman doğru olduğuna inandığınız şeyi yapmak, başkaları aynı fikirde olmasa bile, başkalarının dürüstlüğünüze saygı duymasına yol açacaktır.

İlginçtir ki, güven inşa ederken ara sıra başkalarını üzmeye istekli olmalısınız. İnsanlar, başkalarının duymak istediklerini düşündüklerini basitçe söyleyenlere güvenmeme eğilimindedir.

 Hatalarınızı kabul edin

Hatalarınızı kabul edin

Hatalarınızı saklamaya çalıştığınızda insanlar dürüst olmadığınızı anlarlar. Açık olmakla, savunmasız yönünüzü gösterirsiniz bu, diğer insanlarla güven oluşturmaya yardımcı olur.

Bunun nedeni, sizi daha çok kendileri gibi algılamalarıdır - herkes hata yapar. Hiç hata yapmıyormuş gibi davranırsanız, ikiniz arasında gereksiz bir fark yarattığınız için başkalarının size güvenmesini zorlaştırırsınız. 

Bir kişinin tek gördüğü, yansıttığınız “mükemmellik” olduğunda, muhtemelen size güvenmeyecektir.

Ne istediğinizi tam söyleyin

Ne istediğinizi tam söyleyin

Klinik psikolog ve yazar olan Prof. Andrea Bonior, bir evlilik veya ilişkide bir partnerle güven inşa etmek için aşağıdaki tavsiyeyi paylaşıyor. Bonior, duygusal yakınlık için güvenin gerekli olduğunu ve sağlıklı, yakın bir ilişki için çok önemli olduğunu belirtiyor. Güveni kaybetmek, inşa etmekten çok daha kolay ve hızlıdır.

Bonior, partnerinizle güven geliştirmek için “ne demek istediğinizi tam söyleyin" diyor.

Nasıl hissettiğinizi tam olarak yansıtmayan şeyler söylememek de önemlidir. Tutarlı bir şekilde yalan söylemek, küçük veya önemsiz olsalar bile, diğer kişinin artık söylediklerinize güvenmemesine neden olacaktır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Erkekler neden ciddi ilişkiden korkar?