İlk corona virüs hastasının kim olduğu açıklandı

Hastalığın başlangıç yeri olan Çin Wuhan'daki canlı hayvan pazarında çalışan bir kadının ilk hasta olduğu açıklandı.

31 Mart 2020, Salı 09:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çin basını, sağlık kuruluşlarındaki kayıtlara göre, corona virüsün bulaştığı ilk kişinin Vuhan’daki Huanan deniz ürünleri pazarında çalışan 57 yaşındaki bir kadın olduğunu yazdı. Vuhan’da bir yabani hayvan pazarında ortaya çıktıktan sonra tüm dünyaya yayılan COVID-19’un ilk kez Wei Guixian isimli 57 yaşındaki bir kadına bulaştığı öne sürüldü. Çin merkezli The Paper adlı medya kuruluşu, sağlık kuruluşlarındaki kayıtlara göre, Wei’nin hastalığın bulaştığı ilk insan olarak kabul edildiğini yazdı. Dünyayı sarsan corona virüs salgınında ilk birkaç hasta arasında olduğu bilinen Guixian’ın hikâyesi ise aralık ayında başlıyor.


Klinikten sonra işe geri döndü

Klinikten sonra işe geri döndü

Amerikan Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, COVID-19’un çıktığı Huanan Pazarı’nda çalışan Guixian, 10 Aralık tarihinde soğuk algınlığı benzeri semptomlar göstermeye başladı. Tedavi için kliniğe giden kadın, daha sonra iş yerine döndü. Wei’nin bu süreçte diğer insanlara virüsü bulaştırmaya başladığı tahmin ediliyor. Kendisini kötü hissetmeye devam eden kadın, kliniğin ardından bu kez hastaneye gitti, ancak hastalığı belirlenemedi. Kendisine verilen ilaçlara rağmen kadının durumunun kötüleşmesi üzerine doktorlar kadına, ‘çaresi bilinmeyen’ bir hastalığa sahip olduğunu söyledi. İlk belirtileri gösterdiği tarihten tam 8 gün sonra durumu ağırlaşan ve yere yığılarak hastaneye kaldırılan Wei’de daha sonra aynı pazardaki hastalarda olduğu gibi ‘yeni tip corona virüs’ tespit edildi.


Hastalığın ardından hayatta kalmayı başaran kadın, hayvan pazarında hastalığı yaymaya başlayan ilk 27 kişi arasında yer alıyor. Aralık ayında yaşadığı hastalık dönemi ile ilgili The Paper’a konuşan kadın, “Kendimi yorgun hissediyordum ancak bu önceki yıllarda yaşadıklarıma pek benzemiyordu. Fakat her kış grip olduğum için bunu da öyle bir durum sandım” dedi. Ocak ayında iyileşen kadın, Çinli yetkililerin hastalığı daha kısa sürede teşhis edebilmeleri halinde virüsün bu kadar yayılmasının engellenebileceğini belirtti. The Lancet adlı tıp dergisinde yayımlanan bir araştırmada, COVID-19’un ilk kez 1 Aralık 2019 tarihinde teşhis edildiği iddisı yer almıştı.


Çin’de virüsün yayılma oranının düşmesinin ardından ülkenin Guilin ve Dongguan şehirlerinde hayvan pazarlarının yeniden açıldığı ileri sürüldü.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Corona virüsün başka bir bulaşma yolu daha bulundu